Yıllar sonra bir ilk: CHP 1'inci parti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı ile 23 Haziran'da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini doğru bilen Avrasya Araştırma’dan genel seçim anketi!

SHABER3.COM

31 Mart Mahalli İdareler Seçim sonuçlarına en yakın sonuçları açıklayan tek şirket olan Avrasya Kamuoyu Araştırma'nın başkanı Kemal Özkiraz sosyal medya hesabından yeni yaptıkları anketi paylaştı. 

Özkiraz, “1-7 Eylül tarihleri arasında yaptığımız araştırmamızdan bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) uzun yıllar sonra ilk kez birinci parti. Cumhur İttifakı hâlâ 43-45 bandında görünmesine rağmen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tamamen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçmenlerinden aldığı oylarla çok büyük yükselişte.” dedi.

Kemal Özkiraz şunları söyledi:

AKP’NİN HİÇBİR ADIMI KAYBINI DURDURAMIYOR”

AKP en başta MHP olmak üzere tüm partilere karşı oy kaybı yaşıyor. İsraf ve yolsuzluk algısı, ekonomik kriz etkisi ile birleşiyor, AKP hiç bir adımı ile bu oy kaybını durduramıyor. Mülteci problemi de düşüşte büyük bir etken İşsizlik ise krizin en büyük sonucu olarak etkili.


 
“HUKUKSUZLUK ALGISI AK PARTİ’NİN HER YERDE OY KAYBINA SEBEP OLMUŞ”

İstanbul seçimlerinde yaşananlar ve haksızlık yapıldığı algısı da çok büyük kırılma meydana getirmiş. 23 Haziran seçimleri bir genel seçim olsaydı aynı tepki tüm yurtta oluşacaktı. Hukuksuzluk algısı AKP'nin her yerde oy kaybetmesine sebep olmuş.

”CHP BU GRUP İÇİN İLK KEZ ÜMİT OLDU”

CHP, yerel seçim başarısının ardından oy kullanmayan seçmeni kendisine çekiyor, oy kullanmayacağım diyenler normalin 3,5 puan gerisinde ve neredeyse tamamı eski ümitsiz seçmen CHP bu grup için ilk kez ümit olmuş durumda, merkezde tek kalan CHP, İnce’nin aldığı oyu geçiyor.

Merkezde kalan ve umut olan CHP, İyi Parti’nin muhafazakâr, milliyetçi bir alanda durmasının etkisi ile İyi Parti’den de oy alıyor. CHP, AKP'nin doğal tabanı olan esnaflardan ve beyaz yakalı AKP seçmeninden oy alıyor (yüzde 2). Ancak Babacan bu oyları alabilir.

DAVUTOĞLU VE BABACAN FAKTÖRÜ…

Ali Babacan ve Davutoglu’nu hesaba katmadan şu anki durumda CHP birinci parti, AKP 2'nci parti, MHP üçüncü parti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) dördüncü parti, İyi parti beşinci parti konumunda. CHP ile AKP arasındaki fark hata payının içinde olmasına rağmen bu oy oranları büyük bir değişimi gösteriyor.

DAVUTOĞLU KİMDEN, BABACAN KİMDEN OY ALIYOR?..

Babacan kuracağı parti AK Parti’den 5-6, CHP’den 1-2 MHP’den 1, İyi partiden 2 HDP’den ise 0.5 puan kadar oy alabilir. Davutoğlu ise sadece AK Parti’den 3-4 puan kadar oy alabilir. Bu partiler ile ilgili tespitlerimiz kesin değil. Kuruluştan itibaren daha net şeyler söyleyebiliriz

“ERDOĞAN’I ONAYLAYANLARIN ORANI YÜZDE 40"

Erdoğan’ın icraatlarını onaylayanlar ise yüzde 40 seviyesine yakın. Bu oran Cumhur İttifakı oy oranının altında. Muhalefetin doğru bir aday ile seçime katılması halinde Erdoğan’ın tekrar seçilmesi oldukça zor görünüyor.

“BİRBİRLERİNE YAKINLAR AMA BİRİNCİ PARTİ CHP”

Özet olarak CHP ve AKP birbirine çok yakın, fakat 1'inci parti CHP. Araştırmada kararsızlar çok yüksek. Bu kararsizlarin büyük kısmı son 2-3 seçimde AKP'ye oy vermiş seçmenler. Yani yeni oluşumları bekliyor olmaları çok yüksek ihtimal.

Yeni oluşumlar doğru çıkışı yakalayabilirlerse AKP çok daha ciddi düşüşler yaşayabilir. Gözlemlediğime göre önümüzdeki ilk seçimlerde çok daha parçalı bir meclis oluşacak. Mevcut oy oranları ile bir erken seçim ise muhtemel görünmüyor.

“ALTERNATİFLERİN GÜÇLENMESİ MUHTEMEL”

Kararsızların arttığı, oy kullanmayacağım diyenlerin azaldığı bir ortamda iktidarın değil iktidar alternatiflerin güçlenmesi daha muhtemeldir.”
<< Önceki Haber Yıllar sonra bir ilk: CHP 1'inci parti Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER