Son ankette DEVA ve Gelecek'in oy oranı

Yeni yapılan ankette Cumhur İttifakı'nı teşkil eden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) oylarının düşüte olduğu belirtilirken, yeni kurulan partilerin oylarının ise artışta olduğu ifade edildi.

SHABER3.COM

"Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna cevap verenler arasında Gelecek Partisi ve Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi'ne ilgi artıyor. 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Cumhur İttifakı'nın eridiğini, AKP'nin 2002'deki oy oranına düştüğünü gösteren araştırmanın en çarpıcı bölümlerinden birisi de yeni kurulan siyasi partilerin aldığı oy oranları oldu.

2019 yılı aralık ayından bu yana her ay düzenli olarak "Gündemetre" ismni altında siyasal ve toplumsal araştırmalar serisi gerçekleştiren Yöneylem Araştırma'nın son verileri dikkati çekiyor. 

AKP ve Cumhur İttifakı'nın eridiğini, AKP'nin 2002'deki oy oranına düştüğünü gösteren araştırmanın en çarpıcı bölümlerinden birisi de yeni kurulan siyasi partilerin aldığı oy oranları oldu. 

2 BİN 402 KİŞİYE SORULDU

Araştırma, kantitatif araştırma tekniklerinden kota esasına dayalı anket yöntemiyle, 26 istatistiki bölgeye bağlı yerleşim yerlerinde 2 bin 402 görüşme yapılarak tamamlandı.

Araştırmanın alan uygulaması, 23-27 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Raporlamada, frekans analizleri, anlamlılık testleri, korelasyon tekniklerinden yararlanıldı ve çeşitli histogramlar kullanıldı. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, Türkiye genelinde %95 güven aralığında +/- %2 hata payıyla çözümleme yapmaya olanak sağlandı. 

Araştırmaya göre Türkiye'nin acilen çözülmesi gereken sorunlarının ilk 5’inden 3’ü ekonomi konulu. Ekonomik kriz Koronavirüs salgınından daha fazla dile getiriliyor. Okulların açılmasıyla birlikte eğitim meselesi, acilen çözülmesi gereken sorunlar arasında beşinci sıraya yükselmiş durumda. 


"Önümüzdeki pazar günü milletvekili seçimleri yapılacak olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna yurttaşlar aşağıdaki cevapları verdi.

Cevaplara göre siyasi gelecekleri merak konusu olan Ali Babacan'ın Deva Partisi ve genel başkanlığını Ahmet Davutoğlu'nun üstlendiği Gelecek Partisi'nin de oy oranları da ortaya çıktı. 

Kararsızlar dağıtıldığında Deva Partisi'nin yüzde 3, Gelecek Partisi'nin yüzde 1,3 oranında oy aldığı, iki partinin toplam oyunun yüzde 4,3 olduğu ortaya konuyor. 

AKP: % 30,7

CHP: % 24,8

HDP: % 10,5

MHP: % 7,7

İyi Parti: % 9,8

SP: % 1,1

GP: % 1,2

DP:  % 2,7

KARARSIZ:  % 4,5

OY KULLANMAYACAK: % 6,1

CEVAP YOK: % 0,3


<< Önceki Haber Son ankette DEVA ve Gelecek'in oy oranı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER