"İmamoğlu’nu eleştireyim" derken israfı itiraf etti

Yenikapı'ya getirilen araçların büyük bir bölümünü belediyeye kiraya veren Albayrak grubunun gazetesi Yeni Şafak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 175 ultra lüks araç ihalesini haber yaptı. Fakat tarihi gözden kaçırdı.

İBB'de fazladan alınan yüzlerce araç ibret için Yenikapı'ya getirildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 175 lüks araç ihalesini haber yaparken tarihleri gözden kaçıran Yeni Şafak gazetesi, Adalet ve Kalkınma Partis (AKP) döneminde hazırlanan 175 adet lüks sınıf aracın kiralama şartnamesini yayımladı.

Araç kiralama ihalelerini en çok kazanan firma yıllardır Platform Turizm Taşımacılık Şirketi. Çoğu zaman İhalelerin tek katılımcısı olan Platform Turizm, Albayraklar Holding Başkan Yardımcısı Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy’un şirketi. 

GEÇEN YIL O İHALEYİ 101,9 MİLYON TL'YE ALMIŞTI

Şirket, 2018 yılında da 450 sürücü çalıştırılması ve 2 bin 155 araç kiralanması için açılan ihaleyi 101 milyon 993 bin TL'ye almıştı.

Nuri Albayrak'ın gazetesi dün ilginç bir habere imza attı. AKP döneminde hazırlanan ihale şartnamesini Ekrem İmamoğlu tarafından hazırlanmış gibi sununca AKP'nin lüks düşkünlüğünü itiraf etmiş oldu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, AKP döneminde ihtiyaç fazlası kiralanan yüzlerce aracı Yenikapı Meydanı'nda toplamasının ardından, yandaş Yeni Şafak gazetesi “Yenikapı’da şov yapan İmamoğlu deri koltuklu, kol dayamalı ve sunrooflu araç istedi” isimli bir haber yayımladı. 

175 adet lüks sınıf aracın kiralandığı belgelerinin yer aldığı şartnamenin AKP döneminde hazırlandığı ortaya çıktı.

İHALE ŞARTNAMESİ 8 MART'TA HAZIRLANDI

Yeni Şafak'ın haberinde yer alan bilgi ve belgelerden ihaleye eylül başında çıkılacağı, araçların ise 16 Eylül itibariyle teslim alınacağı anlaşılırken, şartnamenin 8 Mart'ta yani İmamoğlu’nun başkanlığından önce hazırlandığı anlaşıldı.

Mart ayında şartnamesi hazırlanan ve Eylül'de ihalesi planlanan 175 araçta bulunması şart koşulan özellikler de tepkilere yol açtı:

- Metalik siyah renk olacaktır
- Karartılmış arka ve yan camlar olacaktır
- Otomatik vites olacaktır
- Far yıkama sistemi olacaktır
- Sunroof olacaktır
- Koltuklar deri olacaktır
- Deri direksiyon deri vites topuzu olacaktır
- 17 inç janta sahip olacaktır
- Otomatik hız sabitleyici olacaktır
- Elektronik el freni olacaktır
- Akıllı çalıştırma sistemi olacaktır
- Çift bölgeli klima olacaktır
- Arka kol dayama olacaktır
- Gövde rengi yan aynalar olacaktır


<< Önceki Haber "İmamoğlu’nu eleştireyim" derken israfı itiraf etti Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER