Yaşlı kadının mutfağında asılıydı, 24 milyon euroya satıldı

Fransa'nın başşehri Paris'te yaşayan yaşlı bir kadının duvarında asılı duran tablonun Floransalı ünlü Rönesans öncesi ressamı Cimabue'nin eseri olduğu anlaşıldı. Tablo 24 milyon euroya (yaklaşık 153 milyon TL) satıldı.

SHABER3.COM

Tablo, 13'üncü Yüzyılda Cimabue'nin benzer Yeni Ahit temalı bir dizi resimden birisi olduğu açıklanmıştı.

Tabloyu yıllardır evinin mutfağında duvarda asılı tutan kadın, tablonun değerlemesini yapmak için uzman kişilere danıştığında gerçeğin ortaya çıktığı belirtiliyor.

Açık artırma öncesinde tablonun 6 milyon euro civarında bir fiyata alıcı bulabileceği tahmin ediliyordu.

24 MİLYON EUROYA ALAN KİŞİNİN KİMLİĞİ SAKLI TUTULACAK

Ancak hafta sonu düzenlenen açık artırmada satış fiyatı 24 milyon euro olarak gerçekleşti.

Açık artırmayı gerçekleştiren Acteon Müzayede Evi alıcının kimliğinin gizli tutulduğunu, ancak Kuzey Fransa'dan bir kişi olduğunu belirtti.

Müzayede evi açıklamasında ayrıca 24 milyon euroluk nihai fiyatın, bir Orta Çağ dönemi eseri için bugüne kadar verilen en büyük teklif olduğu ve bu alanda bir rekor kırıldığı belirtildi.

Müzayedeci Dominique Le Coent Reuters haber ajansına açıklamasında, "Cimabue gibi eşsiz bir ressamın nadir bir eseri piyasaya geldiğinde her tür sürprize hazır olmalısınız." dedi.

24 milyon euroluk eseri yıllarca mutfağında asılı tutan yaşlı kadının da kimliği gizli tutuluyor.

Cimabue'nin aynı resim dizinin diğer iki tablosundan birisi İngiltere'nin başşehri Londra'da Ulusal Galeri'de, diğeri ise ABD'nin New York şehrinde Frick Koleksiyonu'nda sergileniyor.
<< Önceki Haber Yaşlı kadının mutfağında asılıydı, 24 milyon euroya... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER