Zamane Nazileri kitapları nasıl yaktılar?

''Türkiye’deki insan hakları ihlallerini raporlaştırarak dünyaya duyurmaya çalışan AST ( Advocates of Silenced Turkey) in son çalışması geçti elime. 24 sayfalık raporda AKP-Ergenekon rejiminin, kitap soykırımı rakamlara dökülmüş.''

SHABER3.COM

Ali Emir Pakkan / samanyoluhaber.com
Kitapları nasıl yaktılar?

1933’te iktidara gelen Nazilerin ilk işlerinden biri, kitapları yakmaktır.

Hitler, “Alman değerlerine karşı çıkanlara hayır” kampanyası başlattı. Alman Nasyonal Öğrenciler Birliği harekete geçirildi. 21 şehirde  komiteler kuran birlik çeşitli etkinliklerle nefret söylemini yaygınlaştırdı.

26 Nisan’da ikinci adım, “zararlı ve yıkıcı” görülen kitapların müsadere edilmesi ile atıldı. Kara listeye alınan yazarların tüm kitapları kütüphanelerden ve kitapçılardan toplandı.

Üçüncü adım kitapların yok edilmesindeydi. 10 Mayıs’ta Almanya’nın bir çok şehrinde törenlerle 25 bin kitap yakıldı.

Bunu neden anlattım?

Türkiye’deki insan hakları ihlallerini raporlaştırarak dünyaya duyurmaya çalışan AST ( Advocates of Silenced Turkey) in son çalışması geçti elime. 24 sayfalık raporda AKP-Ergenekon rejiminin, kitap soykırımı rakamlara dökülmüş.

Hitler’i geride bırakmışlar.

30 bin kitap yakılmış.

135 bin kitap kütüphanelerden toplatılmış. 

100 bin kitap geri dönüşüme gönderilmiş.

AST, kapatılan yayınevleri ve kitle iletişim araçları ile tutuklanan yazarları da listeye eklemiş. Raporda toplatılan kitapların fotoğraf ve görüntüleri bulunuyor ancak imha anları yok.

Bir gün o utanç görüntüleri de ortaya çıkar. Siyasal İslamcı iktidar dönemi, en büyük faşizm dönemlerinden biri olarak tarihe geçer.

Not: Türkiye’deki insan hakları ihlallerini, derneğin resmî sitesinden okuyabilirsiniz https://silencedturkey.org/

<< Önceki Haber Zamane Nazileri kitapları nasıl yaktılar? Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER