Zencani önergesi AKP oylarıyla reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin Babek Zencani’yi kast ederek “İranlı bir iş adamının Türkiye'de rüşvet dağıttığı” iddialarının tüm boyutları ile araştırılması önergesi MHP ve HDP’nin desteğine rağmen AKP oylarıyla reddedildi.

Zencani önergesi AKP oylarıyla reddedildi

CHP'nin araştırma önergesine MHP ve HDP'den destek geldi. 

TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin Babek Zencani’yi kast ederek “İranlı bir iş adamının Türkiye'de rüşvet dağıttığı” iddialarının tüm boyutları ile araştırılması önergesi MHP ve HDP’nin desteğine rağmen AKP oylarıyla reddedildi.

Araştırma önergesinin gerekçesi;

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM’ye sunulan Araştırma Önergesi’nde; İran'da idama mahkum edilen iş adamı Babek Zencani'nin, 26 duruşma süren yargılaması sırasında, "Türkiye'de 8,5 milyar dolar rüşvet dağıttığı" iddiaları yer aldı.

İfadeler şöyle;

“İran Petrol Bakanlığı'na ait 2,8 milyar dolar petrol parasını çalmakla suçlanan ve 30 Aralık 2013’te İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla tutuklanan Zencani, Ekim 2015'te yargılanmaya başlanmıştır. Zencani'nin yargılaması 22 ay sürmüştür. Tahran Devrim Mahkemesi'ndeki 26 duruşmanın 10'u Zencani'nin savunmasıyla geçmiştir. Zencani, 200 sayfa tutan geniş bir savunma yapmış, davanın sonunda yargıç Ebul Kasım Salavati tarafından idama mahkum edilmiştir. Zencani ile birlikte yargılanan 2 eski iş ortağı da idam cezasına çarptırılmıştır.

Duruşmalarda Zencani, ABD'de kara para aklamak, banka dolandırıcılığı gibi suçlardan tutuklanan Reza Zerrab'dan "Türkiye'deki kolu" olarak söz etmiştir.

Zencani'nin, İstanbul'da bin 500 kilo altınla yakalanan uçağın havalanması için rüşvet verdiğini anlattığı iddia edilmektedir. Ayrıca, İran'ın petrol paralarını Türkiye'deki ortağı Reza Zarrab'a verdiğini anlattığı yine iddialar arasındadır ve basına yansımıştır. Basında çıkan haberlerde Reza Zarrab'ın ABD'ye gidişinin Zencani'nin yargılanmasıyla ilişkili olduğu belirtilmektedir.

İlgili haberlerde;

* Zencani'nin İran'ın petrol satışı için oluşturulan dev kayıt dışı ekonomideki para trafiğinin yüzde 20-25'lik kısmının "aklanma komisyonu" olarak dağıtıldığını, "kendi payının yüzde 2 olduğunu, komisyonun yüzde 5’inin Dubai’de, yüzde 5’inin ise Türkiye’de dağıtıldığını" anlattığı iddia edilmektedir.

* Mahkemenin bu konuda yönelttiği sorulara Zencani'nin "kendisine ait havayolu şirketleriyle Türkiye’ye soktuğu altın/paranın çıkarılması sırasında Türkiye’deki ortağı aracılığıyla Türk yetkililere yüksek miktarda rüşvet verildiğini" söylediği anlatılmıştır. Mahkemede Zencani'nin Türkiye'de rüşvet verdiği kişileri isim isim anlattığı ifade edilen haberde, "Türkiye'de dağıtılan rüşvetin toplam miktarının ise 8.5 milyar dolar olduğunu" iddia ettiği yer almıştır. Habere göre Zencani, bunun detaylarını Reza Zarrab'ın bildiğini ileri sürmüştür.

Ülkemizi son derece yakından ilgilendiren Babek Zencani’nin iddiaları ve 8, 5 milyar dolar rüşvetin çeşitli kişilere verildiği yönündeki haber ve açıklamaların doğruluğunun tespiti amacıyla Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.”

<< Önceki Haber Zencani önergesi AKP oylarıyla reddedildi Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER