Kesin tavır için Biden'ı bekliyorlar

Avrupa Birliği (AB) Zirvesi bugün başlıyor. Doğu Akdeniz, Ege Denizi, Libya ve Kıbrıs meselelerinde "provakatif" hareket etmekle itham edilen Türkiye'ye yaptırım maddeleri masada. Sert yaptırım ile ilişkilerin devamını isteyenler arasında bir denge bulunacağı tahmin ediliyor. Ancak esas tavır için Amerika Birleşik Devletleri'nde 20 Ocak 2021'de başkanlık koltuğunu devralmaya hazırlanan Joe Biden bekleniyor.

SHABER3.COM

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Brüksel'de şahsen katılacakları zirve toplantısı bugün öğleden sonra başlayacak ve Cuma günü de sona erecek.

Zirvenin ilk günkü programında yer alan dış ilişkiler başlığının en önemli gündem maddesini ise Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ve Türkiye ile ilişkiler teşkil ediyor.

Türkiye ile ilgili tartışmaların uzun ve sert geçmesi, sonuçların ise perşembe gecesi geç saatlerde ya da cuma sabahı erken saatlerde duyurulması bekleniyor.

GÜMRÜK BİRLİĞİ ANTLAŞMASI'NDA TÜRKİYE'NİN TALEPLERİ ÖTELENİYOR

AB Konseyi, 1 Ekim'de yaptığı toplantıda Türkiye'ye Doğu Akdeniz'de tek taraflı adımlar atmaması, sondaj faaliyetlerini tartışmalı sularda yapmaması şartıyla "pozitif ajanda" tavsiye etmiş, Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi, vize serbestisi, göç anlaşmasının yenilenmesi ve uluslararası Doğu Akdeniz konferansı düzenlenmesi gibi konularda adımlar atılabileceği mesajını vermişti.

Ancak aynı toplantıda Türkiye'nin tavrını değiştirmemesi durumunda AB'nin yaptırım uygulamak durumunda kalacağı kayda geçirilmişti.

Türkiye ise AB'nin pozitif ajanda olarak tanımladığı kararları yeterli bulmadığını kaydetmiş, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin provokatif eylemlerini sebep göstererek Oruç Reis araştırma gemisini 12 Ekim'de yeniden Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki tartışmalı bölgeye göndermişti.

HENÜZ BİR MUTABAKAT YOK

AB ülkelerinin büyük çoğunluğunun, son iki aydaki eylemleri sebebiyle Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetine bir cevap verilmesi gerektiğinde uzlaştığı, ancak alınacak tedbirlerin sertliği ve zamanlaması konusunda bir mutabakatın olmadığı kaydediliyor.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de araştırmalara geri dönmesi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen Kıbrıs'ta kapalı Maraş'ın açılmasına dönük adımlar atması ve başta Fransa ile Almanya olmak son dönemde bazı Avrupa ülkelerine karşı kullanılan "sert ve orantısız söylemler" AB yetkililerinin eleştirilerine yol açıyor.

TÜRKİYE İÇİN "DENGELİ" BİR KARAR BEKLENİYOR

AB üyeleri Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Fransa ve Avusturya'nın başını çektiği bir grup, sert yaptırımlar uygulanmasını, bu adım atılmazsa AKP hükûmetinin mevcut politikasını uygulamaya devam edeceğini savunuyor.

Başını AB dönem başkanı Almanya'nın çektiği ve İtalya ile İspanya gibi önemli ülkelerin de yer aldığı diğer grup ise Türkiye ile angajman politikasının devam ettirilmesi için alınması gereken yaptırım kararının dengeli olmasında ısrar ediyor.

Bu kapsamda, Türkiye ekonomisine zarar verecek şekilde Gümrük Birliği'nin engellenmesi ya da Yunanistan'ın ısrar ettiği silah ambargosu getirilmesi tarzında kararlar çıkmasına ihtimal verilmiyor.

AB'nin 2019'da Türkiye aleyhine aldığı yaptırım kararları, katılım öncesi fonlarda kesintiye gidilmesi ve sondaj faaliyetlerini yürüten Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı'nın iki yetkilisine yaptırım uygulanması sonucunu getirmişti.

Brüksel'den gelen haberler, Perşembe günü alınması beklenen kararların bunların ötesine geçeceğine ve daha fazla şirket ile yetkilinin hedef alınacağına işaret ediyor.

SERT YAPTIRIMLAR İÇİN AÇIK KAPI BIRAKILACAK

AB çevrelerinde yapılan değerlendirmeler, son dönemde AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sert tabirlerle eleştirip "Fransa'nın başına bela" olarak tanımladığı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Brüksel'den Paris'e eli boş dönmeyi kabul etmeyeceğine, dolayısıyla sonuç bildirgesinde Fransa'nın da kabul edebileceği unsurların yer alacağı görüşüne dikkati çekiyor.

Dolayısıyla AB sonuç bildirgesinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki adımlarını devam ettirmesi durumunda muhtemel yaptırımlarla ilgili açık maddelerin de yer alması, Türkiye'nin pozisyonunda bir değişim olmaması durumunda bir sonraki zirvede uygulanabileceği uyarısında bulunulması tahmin ediliyor.

Ancak bu yaptırımların "otomatik" şekilde devreye girmesinin söz konusu olmayacağı, her zirvede tartışılarak oybirliğiyle uygulama pratiğinin devam edeceği kaydediliyor.

AB'DEN TÜRKİYE'YE "BU SON UYARI" MESAJI

Brüksel'de yapılan değerlendirmelerde, "AB Konseyi, Türkiye'ye güçlü bir mesaj verecek. Bu 'son bir uyarı' olarak tanımlanabilir. Sonuç bildirgesi Türkiye ile birlikte çalışma ve diyalogu sürdürme çağrısını da tekrarlayacak, ancak ekim ayında önerilen pozitif ajandaya şu aşamada dönülmesi mümkün görünmüyor." görüşü öne çıkıyor.

Sonuç bildirgesinde yer alması beklenen daha sert yaptırımların devreye girmemesi için AB'nin Türkiye'den iki temel beklentisi bulunduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Bunlardan ilki Doğu Akdeniz'de gerilimden uzak durulması için "itidal" dönemine girilmesi ve tartışmalı sular ya da Kıbrıs Cumhuriyeti açıklarındaki çalışmalara ara verilmesi.

İkinci beklenti ise Yunanistan ile daha önce üzerinde uzlaşılan "istikşafi görüşmelerin" başlatılması.

Türkiye ve Yunanistan, ekim ayı başında yeniden masaya dönme konusunda uzlaşmışlar ancak Oruç Reis'in bölgeye gönderilmesi süreci sekteye uğratmıştı.

TÜRKİYE, ORUÇ REİS'İ YENİDEN GÖNDERMEZSE MÜZAKERELER BAŞLAYABİLİR

Türkiye, Yunanistan ile ön şartsız diyaloğa açık olduğunu dile getirmiş ancak Yunanistan, Oruç Reis bölgedeyken müzakere etmeyeceğini kaydetmişti.

Türkiye'nin 29 Kasım'da geri çektiği Oruç Reis'i ya da başka araştırma gemisini yeniden göndermemesi koşuluyla Yunanistan'ın istikşafi görüşmelerin 2021 başlarında başlatılmasına yeşil ışık yakabileceği belirtiliyor. Ancak bu konuda henüz Atina'dan verilmiş resmi bir mesaj bulunmuyor.

AB'nin Türkiye'ye sert yaptırımları ötelemesinin en önemli sebeplerinden biri de Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) 46'ncı başkanı seçilen Joe Biden'ın 20 Ocak 2021'de görevi resmen devralmasının akabinde Washington yönetimi ile koordinasyon içinde olmak istemesi.

BIDEN YÖNETİMİ, AB VE NATO İLE İLİŞKİLERİ YENİDEN İNŞÂ EDECEK

AB çevrelerinde yapılan değerlendirmelerde, ABD'de yeni bir yönetimin iş başına geleceğine, bu yönetimin özellikle AB ve NATO ile ilişkilere özel önem vereceğine dikkat çekiliyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Türkiye'nin de yeni yönetimle daha kurumsal çerçevede bir ilişki kuracağına, bunun da genel olarak Ankara-Brüksel ilişkilerine olumlu etki edeceği değerlendiriliyor.

Ancak Biden yönetiminin göreve gelir gelmez masasında bulacağı S-400 krizini çözmesi gerekiyor. 

Türkiye-ABD ilişkilerinde normalleşmenin 2021 ortalarına kadar sürebileceği, AB'nin Türkiye ile alacağı pozisyonun da bu takvime göre belirlenebileceği de yapılan değerlendirmeler arasında.
<< Önceki Haber Kesin tavır için Biden'ı bekliyorlar Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER