ABD Temsilciler Meclisi yaptırım tasarısını kabul etti

Türkiye’ye yönelik yeni yaptırım tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nde (Kongre) Dış İlişkiler Komisyonu tarafından kabul edildi.

Her savaştan geriye üç ordu kalır...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu (DİK), Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri harekâtı ile irtibatlı Türk yetkililere ve savunma sanayii ile ilişkilendirilen bankalara yaptırım uygulanmasını öngören tasarıyı kabul etti.

sol.org.tr'de yer alan habere göre tasarı ABD Temsilciler Meclisi DİK Başkanı Demokrat Eliot Engel ve Komisyon'daki Cumhuriyetçilerin lideri Michael McCaul tarafından hazırlanmıştı.

YETKİLİLER VE BANKALAR KARA LİSTEDE

Komisyonda kabul edilen tasarı Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği harekatla ilişkilendirilen Türk yetkililere ve savunma sektörüyle ilişkilendirilen bankalara yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Tasarıda ayrıca Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın almasına yönelik yaptırım uygulanması maddesi de yer alıyor.

Tasarı Kongre'den geçerse ABD silahlarının, Suriye'de operasyon yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri'ne satışı engellenecek.

"ERDOĞAN'I BU KORKUNÇ YIKIMDAN SORUMLU TUTACAK"

Tasarıyı sunanlardan Engel, "Önerdiğimiz yaptırımlar Erdoğan'ı, uluslararası güvenliğe yönelik bu korkunç yıkımdan sorumlu tutacak. Kongre de Başkan (Donald) Trump'ın kararının felaket sonuçlarına karşı iki partinin de desteklediği biçimde çalışmaya devam etmelidir." yorumunda bulunmuştu.
<< Önceki Haber ABD Temsilciler Meclisi yaptırım tasarısını kabul etti Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER