ABD'den S-400 açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, S-400 füze savunma sistemi krizini çözmek için Türkiye ile ortak çalışma grubu kurulmadığını kaydetti.

SHABER3.COM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Türkiye ile Rus hava savunma sistemi S-400'ün alımı konusunda ortak bir çalışma grubunun oluşturulmadığını söyledi. 

Yetkili, sürdürülen görüşmelerin son yaptırımların etkisiyle ilgili olduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile henüz Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili ortak çalışma grubunun kurulmadığını, görüşmelerin yaptırımların mevcut askeri iş birliği üzerindeki etkisiyle ilgili olduğunu bildirdi.

ÇAVUŞOĞLU'NU TEKZİP ETTİ: ORTAK ÇALIŞMA GRUBU KURULMADI

Sputnik'e konuşan bakanlık temsilcisi, "CAATSA yaptırımları veya S-400 sisteminin F-35 için arz ettiği tehdidin ‘incelenmesi’ ile ilgili bir çalışma grubu yok." ifadelerini kullandı.

Temsilci, "Yaptırımların mevcut askeri iş birliği üzerindeki etkisiyle ilgili çalışma düzeyinde rutin istişareler yapılıyor." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye yönelik CAATSA yaptırımları konusunda bir ortak çalışma grubu kurulması teklifinde bulunduğunu söylemişti.

Çavuşoğlu, "Daha önce 'Gelin bir ortak çalışma grubu kuralım' teklifinde bulunmuştuk. Şimdi o teklif ABD tarafından geldi, biz tabiatıyla her zaman diyalogdan yana olduğumuz için bu teklife de evet dedik. Uzmanlar düzeyinde görüşmeler başladı” ifadelerini kullanmıştı. 

<< Önceki Haber ABD'den S-400 açıklaması Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER