Ahmet Türk'ten çarpıcı açıklama

Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk: Kent AŞ. üzerinden işçiler alınmış, birçoğu belediyeye bile uğramıyor. Birilerine takdire göre 4 bin, birisine 2 bin, birisine ise 2 bin 500 TL maaş bağlanmış.

SHABER3.COM

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ni kazanan HDP Eş Başkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ, dün gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında kasasında 95 milyon TL olan ve 63 milyon TL borcu bulunan belediyenin kayyım tarafından toplamda 1 milyar 26 milyon TL borçlandırıldığını duyurdu.

Eş başkanlar, bu borcun sadece 620 milyon TL’sinin belediyeye bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) borcu olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Eş başkanlar, ayrıca kayyım döneminde yapılan harcamalar, ihaleler ve borçların durumuna ilişkin başlatılan incelemenin sürdüğünü aktardı.

‘BİZİ İŞ YAPAMAZ HALE GETİRMEK İÇİN YAPILMIŞ BİR PLAN’

Söz konusu tahribata ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, mevcut borçların yanı sıra ileriye dönük borçlara dair tespitlerin sürdüğünü kaydetti. 620 milyon TL borçlandırılan MARSU’nun aylık gelirinin maksimum 6 milyon TL olduğuna dikkat çeken Türk, “Bunun böyle olması, seçimi almamızdan sonra bizi iş yapamaz hale getirmek için hazırlanmış bir plandır. Yapılan bir hukuksuzluktur. Belediyede iki kalıp sabun da bırakmamışlar. Bütün bunlar başarısızlığımız üzerine planlanmış bir durum. Burada bir hukuksuzluk ve yolsuzluk olduğu açıktır. Geliri toplam 6 milyon olan MARSU’yu siz 620 milyon borçlandırdınız ise, bunun izahı yoktur. Bunu hizmet olarak sunmanın da anlamı yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

MARSİ’NUN ÖDENEĞİ KESİLMİŞ 

MARSU’ya gelen ödeneğin İller Bankası tarafından kesilmiş durumda olduğu bilgisini de aldıklarını belirten Türk, bunun kamu güvenliği için büyük bir tehdit olduğuna vurgu yaptı. Suyun klorlanmaması ve bazı önlemlerin alınmaması durumunda bir takım hastalıkların baş göstereceğine işaret ederek şöyle dedi: “Bildiğim kadarıyla İller Bankası yüzde 40 civarında kesinti yapabilir. Ama bana verilen bilgiye göre tamamı kesilmiş. Bu kamu güvenliği ve insan sağlığı açısından büyük bir risk taşıyacaktır. Ödeneğin birden bire tümden kesilmesi hukuksuzluktur. Hiçbir kurumun böyle bir kararı alma yetkisi yoktur.”



‘PROPAGANDA AMAÇLI BİRİMLER FESHEDİLECEK’

MARSU’nun yanı sıra belediyenin diğer alanlarında yapılan yüksek miktardaki harcamalar hakkında bilgiler de paylaşan Türk, 2 yıl boyunca özel kalemde harcadıkları 2 milyon 800 bin TL’lik harcamanın kayyum döneminde 9 milyon 400 bin TL’ye çıktığını aktardı. İlk iş olarak kayyum döneminde kurulan kimi birimlerin feshedileceğini paylaşan Türk, şunları söyledi: “Belediyedeki durumu toparlamak için elimizden geleni yapacağız. Propaganda amaçlı birçok birim oluşturulmuş belediyede. Tamamen propaganda amaçlı kurulan birimlerden biri de Mardin Masa.”

‘BELEDİYEYE UĞRAMAYANLAR MAAŞA BAĞLANMIŞ’

“Kent AŞ. üzerinden işçiler alınmış, birçoğu belediyeye bile uğramıyor. Birilerine takdire göre 4 bin, birisine 2 bin, birisine ise 2 bin 500 TL bağlanmış. Oysa ki burada adalete uygun bir düzenlemenin yapılması lazım. Adamına göre bir maaş bağlanması yapılmış. Kent A.Ş. yönetim kurulunu zaten feshettim. Yeniden bir düzenleme yapacağız. Diğer birimlerde de benzer bir uygulamaya gideceğiz.”

‘SAYIŞTAY’DAN MÜFETTİŞ ÇAĞIRACAĞIZ’

“Yapılan bütün bu işlerin fizibilitesini çıkaracağız” diyen Türk, gerektiği takdirde bağımsız ve uzman bir ekiple tüm harcamaların ve ihalelerin nasıl yapıldığını ve bu kadar borcun nereden geldiğini araştıracaklarını da sözlerine ekledi. Tespitlerin ardından Sayıştay’dan müfettiş talep edeceklerini söyleyen Türk, “Şu anda bütün harcamalar elimizde. Kısa sürede kayyum döneminde yapılanları dosyalarıyla tek tek Türkiye kamuoyunun gözleri önüne sereceğiz. Halkımızı bilgilendireceğiz. İçinde bulunduğumuz durumun herkes tarafından bilinmesi gerekir” dedi.
<< Önceki Haber Ahmet Türk'ten çarpıcı açıklama Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER