Almanya'da çöl havası... Kavurucu sıcaklar doruk noktasına çıktı

Sahra Çölü üzerinden gelen ve Avrupa’nın içlerine kadar ilerleyen çöl sıcakları Almanya’da kavurucu sıcaklıkların yaşanmasına yol açtı.

SHABER3.COM

Almanya’da “Ulla” sıcak hava dalgası, ülkeyi kavuruyor. Hafta başından beri etkili olmaya başlayan sıcaklıklar, dün doruk noktaya ulaştı. Güneyden gelen çöl sıcakları sebebi ile Berlin’de termometreler 38 dereceyi gösterirken hissedilen sıcaklık ise 40 dereceyi buldu. Ülkenin güneybatısında ise sıcaklıklar 39 dereceye kadar çıktı. Özellikle Saarland ve Rheintal’da sıcaklıklar 40 derece sınırına dayandı. 

Uzun süren sıcak ve kuru hava içme suyu rezervlerinin azalmasına da neden oldu. Ostwestfalen bölgesinde içme suyu sıkıntısı yaşandı. Vechta’da salı günü saat 19 ile 22 arası su kesintisi yaşandı. Uzmanlar, özellikle çocuklar, yaşlılar ve hastaları sıcak havalarda uzun süre güneşin altında durmaması gerektiği konusunda uyardı. 

Meteoroloji uzmanları Almanya’da yaz aylarının çok sıcak geçeceği konusunda önceden uyarıda bulunmuştu. Meteorolojik ölçümlere göre Almanya’da 36 yıllık periyotlarda bir yazları sıcak hava dalgası yaşanıyor. 2019 senesi de 36 yıllık periyoda denk geliyor. 1911, 1947, 1983 senelerinde de yaz ayları Almanya’da yine çok sıcak geçmişti. 

Avrupa'da geçen sene yaz döneminde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle kıta genelinde bin 500'ü aşkın kişi hayatını kaybetmiş, özellikle Orta ve Kuzey Avrupa'da görülen kuraklık ekinlere zarar vererek tarım alanında büyük maddi kayba sebebiyet vermişti.

<< Önceki Haber Almanya'da çöl havası... Kavurucu sıcaklar doruk noktasına... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER