Apple ürünlerinde büyük güvenlik açığı ortaya çıktı

Apple, tüm Mac sistemlerinin ve iOS işletim sistemli aygıtlarının ‘Meltdown’ ve ‘Spectre’ çip hatalarından etkilendiğini açıkladı. Modern sistemlerin tamamını etkilediği anlaşılan güvenlik açığı, Mac başta olmak üzere 1995’ten bu yana piyasaya sürülen birçok işlemcide tespit edildi.

Apple ürünlerinde büyük güvenlik açığı ortaya çıktı

Apple, Tüm iPhone, iPad ve Mac bilgisayarların yeni keşfedilen Meltdown ve Spectre adlı güvenlik açıklarından etkilendiğini açıkladı. Bununla birlikte Apple, bu açıkların istismar edildiğine dair henüz bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

Hafta içinde teknoloji şirketleri, hackerların neredeyse tüm bilgisayarlardan veri çalmasına yol açabilecek bir açığı kapatmaya çalıştıklarını açıkladı. Ancak uzmanlar, güncellemelerin işlemci hızlarını yüzde 30’a varan oranlarda azaltabileceğini belirtiyor.

Apple, hali hazırda bazı yamalar yayımladığını belirtti. Uzmanlar, sadece güvenilir kaynaklardan program indirilmesini öneriyor.

Google ve Microsoft da, açıklarla ilgili açıklama yapmıştı

Google, Android işletim sisteminin son sürümünde bu güvenlik açığının kapatıldığını, Gmail’ın da güvende olduğunu belirtti. Şirket Chromebook bilgisayarlar ve Chrome internet tarayıcısı için bir güncelleme yayınlayacağını söyledi.

Microsoft ise birçok hizmet alanındaki sorunların çözüldüğünü aktarıyor.
<< Önceki Haber Apple ürünlerinde büyük güvenlik açığı ortaya çıktı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER