Bahçeli Başkanlık sistemini getirmeye kararlı

MHP lideri Devlet Bahçeli, parlamenter sistemden yana olduklarını ancak fiili durum yaratılan başkanlık sistemi için hukuki bir yol aranması gerektiğini belirterek, Meclis’e konuyla ilgili kanun teklifinin gelmesi gerektiğini söyledi, referandum önerisi sundu.

samanyoluhaber.com

Partisinin Meclis’te düzenlediği haftalık grup toplantısında konuşan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, seçildiği gerekçesiyle başkanlık konusunda fiili bir durum oluşturduğunu söyledi.

‘Milletimiz aksini söylerse diyecek bir şeyimiz yok’

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı makamının ‘tarafsızlığına gölge düşürdüğünü’ savunan Bahçeli, ilk tercihinin Erdoğan’ın yasal sınırlara çekilmesi olduğunu ifade etti.Bahçeli, bunun olmaması halinde başkanlık sisteminin Meclis’te oylamaya sunulmasını, yeterli sayıya ulaşılmazsa da referanduma götürülmesini istedi

Bahçeli, bunun olmaması halinde başkanlık sisteminin Meclis’te oylamaya sunulmasını, yeterli sayıya ulaşılmazsa da referanduma götürülmesini istedi: “Karşımızda iki alternatif yol vardır. Biri bizim için de en doğru olanı Sayın Cumhurbaşkanının yasal ve anayasal sınırlara çekilmesidir. Bu olmayacaksa, ikinci yol fiili duruma hukuki yol aranmasıdır. Bu durum karşısında AKP başkanlık sistemiyle ilgili inadını sürdürecekse karşımıza iki seçenek çıkacaktır. AKP bir anayasa hazırlığı varsa, mutabık kalınan diğer maddelerle birlikte TBMM’ye getirmelidir. Vekiller vicdanlarıyla oy kullanacaklardır. Bu anayasa değişiklik teklifi ya 367’yi aşarak kanunlaşacak ya da 330’un üzerinde kalarak referanduma sunulacaktır. MHP her karara saygılıdır. Bizim düşüncemiz mevcut sistemin güçlendirilmesidir. Milletimiz aksini söyleyecek olursa buna da diyeceğimiz bulunmayacaktır.”

<< Önceki Haber Bahçeli Başkanlık sistemini getirmeye kararlı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER