Balonlarla çöp gönderiyor: Kuzey ve Güney Kore arasında ilginç gerilim!

Kuzey Kore misilleme amacıyla Güney Kore'ye balonlarla çöp gönderdi.

SHABER3.COM

Kuzey Kore, içerisinde propaganda broşürleri ve çöp bulunan en az 260 balonu Güney Kore’ye gönderdi. Yetkililer bölge sakinlerini evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Kuzey Kore, balonlarla kuzeye gönderilen propaganda broşürlerine misilleme olarak sınırdan Güney Kore'ye çöp gönderme tehdidinde bulunmuştu.

BBC Türkçe'nin haberine göre Güney Kore ordusu da Çarşamba günü halkı, “pis atık ve çöp içerdiği” gerekçesiyle beyaz balonlara ve onlara bağlı plastik torbalara dokunmamaları uyarısı yaptı.

Ülkenin dokuz eyaletinden sekizinde bulunan balonlar analiz ediliyor.

Kuzey Kore ve Güney Kore, 1950'lerdeki Kore Savaşı'ndan bu yana propaganda kampanyalarında balon kullanıyor.

Kuzey Kore Savunma Bakan Yardımcısı Kim Kang Il, Pazar günü devlet medyasına yaptığı açıklamada, “Çöp ve pislik yığınları yakında sınır bölgelerine ve Güney Kore’nin iç kısımlarına dağılacak ve bunları kaldırmak için ne kadar çaba sarf edilmesi gerektiği doğrudan tecrübe edilecek” demişti.

Güney Koreli yetkililer, Salı günü geç saatlerde halka Seul’ün kuzeyinde ve sınır bölgesinde yaşayanların açık hava faaliyetlerinden kaçınmalarını istedi.

Ayrıca halktan “tanımlanamayan bir cisim” görmeleri halinde en yakın askeri üsse ya da polis karakoluna bildirmeleri istendi.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, beyaz yarı saydam balonlara iple bağlanmış ve içinde tuvalet kağıdı, toprak ve pil bulunan torbalar görülüyor.

Bu fotoğrafların bazılarında polis ve askerler de var.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı “düşen balonlardan bazılarının koyu rengi ve kokusundan dışkı olduğu anlaşılan bir şey taşıdığını” bildirdi.

Güney Kore ordusu bu eylemin “uluslararası hukukun açık bir ihlali” olduğunu söyledi ve kınadı.

Ordu, “Halkımızın güvenliğini ciddi şekilde tehdit edilmekte. Balonlar nedeniyle meydana geleceklerden tamamen Kuzey Kore sorumludur. Kuzey Kore'yi bu insanlık dışı ve kaba eylemi derhal durdurması için sert bir şekilde uyarıyoruz” dedi.

Bu ayın başlarında Güney Kore merkezli bir aktivist grup, Pyongyang karşıtı broşürler, Kore pop müziği ve müzik videoları içeren USB bellekler taşıyan 20 balonu sınır ötesine gönderdiğini iddia etmişti.
<< Önceki Haber Balonlarla çöp gönderiyor: Kuzey ve Güney Kore arasında... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER