"Bedenim üzerinden, saçım başım üzerinden vurula vurula bir hâl oldum"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 87'inci yıl dönümünde kullandığı "Kadınlar haklarını özgürce kullanmaya AK Parti ile başlamışlardır" sözlerine cevap verdi. Akşener ayrıca "İktidara geliyor olduğumuz gerçektir ve son olarak, birlikte makulü bu ülkede inşa ettiğimiz doğrudur ve gerçektir" dedi.

SHABER3.COM

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Ankara'daki üye katılım toplantısında konuştu. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Akşener, "İktidara geliyor olduğumuz gerçektir ve son olarak, birlikte makulü bu ülkede inşa ettiğimiz doğrudur ve gerçektir" diye belirtti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 87'inci yıl dönümü sebebiyle yayınladığı mesajında, "Kadınlar haklarını özgürce kullanmaya AK Parti ile başlamışlardır" demişti. Akşener Erdoğan'a da cevap verdi. "Gerçekten niçin kavga ettiğimiz, niçin birbirimize kötü baktığımız, niçin değerler üzerinden birbirimize saldırdığımız, niçin birbirimize küstüğümüzün belli olmadığı, ama buna karşılık muhteremlerin hiç rahatlarını bozmadan seçim zamanı oy aldığı bir düzeni yıktınız. Hep beraber yıktık" ifadelerini kullandı.

Akşener şunları söyledi:

“28 Şubat döneminde kadının başörtüsü üzerinden bir kavga vardı. O zaman o kadınlar birbirlerine düşmediler. Başı açık kadın, başı kapalı kadının başörtüsüne el uzatmadı. Başı kapalı kadın, başı açık kadını da başka bir şeyle suçlamadı. Ama kadının bedeni, giyimi, davranışı, tercihleri üzerinden bu adamların tümü, kadınları özne yaparak birbiriyle kavga etti. Keşke adamlar üzerinden, adamlar birbiriyle kavga edebilseydi.

Bu yolculukta kadınlarımızın da çok büyük fedakarlıkları var. Ben bir kadın politikacı, sonra da bir kadın genel başkan olarak yine bugün bedenim üzerinden, saçım başım üzerinden, gözüm kaşım üzerinden vurula vurula bir hâl oldum. Manevi anlamda, benim üzerimden dövüle dövüle bir hal olan kadınlarımız var. Allah hepinizden razı olsun. Nelere katlandığınızı, nelere direndiğinizi biliyorum. Atatürk’ün önderliğinde, dünya üzerinde medeni diye kabul ettiğimiz hiçbir ülkenin seçme ve seçilme hakkının kadınlar açısından kabul edilmediği bir dönemde, 1934’te bu hakkın teslim edildiği bir gün bugün.

"RAHATLARI BOZDUK"
Biz, olmayan, yapılmayan ve akıl edilmeyen işleri yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bir de rahatları bozuyoruz. Rahmetli anacığım ilkokul 3’e kadar okumuş bir köylü kadındı. ‘Kızım raatları bozuyorsunuz’ derdi. ‘Rahat’ demezdi, ‘raat’ derdi. Rahatları bozduk çok da iyi oldu. Burası gerçekten -Damat gibi demiyorum- önemli; millet odaklı, insan odaklı, seçmen odaklı siyaset uzunca bir zamandır yapılmıyordu. Kaşının altında gözün var, gözünün üstünde kaşın var, sen niye sarışınsın, sen niye esmersin, seninki, seninki, seninki… Gerçekten niçin kavga ettiğimiz, niçin birbirimize kötü baktığımız, niçin değerler üzerinden birbirimize saldırdığımız, niçin birbirimize küstüğümüzün belli olmadığı, ama buna karşılık muhteremlerin hiç rahatlarını bozmadan seçim zamanı oy aldığı bir düzeni yıktınız. Hep beraber yıktık.

"BU MİLLETİN BİZİ ÇAĞIRDIĞI GERÇEKTİR"

Bu milletin bizi çağırdığı gerçektir. İktidara geliyor olduğumuz gerçektir ve son olarak, birlikte makulü bu ülkede inşa ettiğimiz doğrudur ve gerçektir. Milletimizin bu makulü anlayıp, özlediği ve kavgadan bıktığı, huzur istediği ve makulün çevresinde toplandığı da gerçektir. Bu, rahatı kaçanların sinirlerini bozdu. Her birimizin, bu sinir bozukluğu karşısında karşılaşacağımız pek çok şeyler olacak ama biz şerbetliyiz. Türkiye’yi aşağı doğru çeken, Bangladeş yapma üzerinde hızla ilerleyen, vatandaşın vatandaşa düşman edilme yolculuğunun sebep olduğu bu ucube sistemin, bu salonu dolduran sizlerin iradesiyle ortadan kalkacağı; demokrasinin, adaletin, eşitliğin, hürriyetin, liyakatin hüküm süreceği, ekonominin de düzeldiği, tek adam düzenin oylarımızla değiştirildiği ve yeniden hukukun, demokrasinin tesis edildiği bir güçlendirilmiş parlamenter sistemi gerçekleştirecek kadro burada."

<< Önceki Haber "Bedenim üzerinden, saçım başım üzerinden vurula vurula... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER