Boğaziçi Üniversitesi mezunları, Kayyım rektörü istifaya çağırdı

Boğaziçi Üniversitesi mezunları, 5 bin imza ile Melih Bulu'yu istifaya çağırdı

SHABER3.COM

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya karşı nöbetlerine 68. gününde de devam ettirirken, Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi de 5 bin imza ile Bulu’yu istifaya çağırdı.

Boğaziçili akademisyenler, rektörlük binasına sırtlarını dönerek rektör Melih Bulu’yu protesto etmeye devam ederken, eylemlerinin 68. gününde “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Akademisyenlerin eylemi sonrası Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi (BÜİM) de 5 bin mezunun imzaladığı açıklamayı nöbetlerin de yapıldığı Üstün Ergüder Meydanı’na sererek kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada 5 maddeye yer verildi. Mezunlardan 2 kişi bu açıklamayı okudu.

Açıklamada, “Kamunun yüksek yararı ve üniversite kurumunun işlevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmesi için, katılımcı ve demokratik bir seçimin önünü açmak üzere, Melih Bulu’nun bir an önce görevinden istifa etmesini talep ediyoruz” denildi.

“Bu mücadele halkın vicdanında da çoktan kabul görmüş bir mücadeledir. Melih Bulu bu sese kulak vermelidir” diye konuşan mezunlar, özerk üniversite taleplerini hukuk mücadelesiyle de sürdüren öğretim görevlilerinin, rektör atamasına ve yeni fakülte açılmasına karşı Danıştay’da açtıkları davaların da takipçisi olduklarını vurguladı.

Basın açıklamasıyla birlikte üzerinde imzacıların isim ve mezuniyet yıllarının bulunduğu listeyi Güney Meydan’da rektörlük önüne yayarak sergileyen mezun grubu, bildiri metnini ve imza kampanyasını ilgili tüm kurumlara ve milletvekillerine ileteceklerini duyurdu.
<< Önceki Haber Boğaziçi Üniversitesi mezunları, Kayyım rektörü istifaya... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER