'Çavuşoğlu'nun üstü çizildi, istifaya zorlanıyor!'

AKP hükümetinin dış politikada açtığı 'yeni sayfa' kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun üstünün çizildiği ileri sürüldü. Dışişleri atamalarının bir yıldır bekletildiği ve o koltukta İbrahim Kalın'ın da gözü olduğu iddia edildi.

SHABER3.COM

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Suudi Arabistan gibi Körfez Arap ülkeleriyle başlayan Mısır, İsrail ve Ermenistan'la devam eden yeni 'açılım' sürecinin, Joe Biden başkanlığındaki ABD'nin yeni yönelimleri doğrultusunda tam gaz devam ettiği, AKP hükümetinin de bu kapsamda yeni bir sayfa peşinde olduğu belirtildi.

Birgün gazetesi yazarı İbrahim Varlı, "Bu sayfanın nasıl açılacağı, Saray rejiminin atacağı adımlara bağlı olarak şekillenecek. Görünen o ki dış politikada makas değişikliğine gitmek zorunda kalan rejimin, yeni bir başlangıç için faturayı birilerine kesmesi gerekecek" değerlendirmesinde bulundu.

"Yine görünen o ki, her ne kadar Erdoğan’ın bir dediğini iki etmese de, bu fatura da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na çoktan kesilmiş" görüşünü dile getiren Varlı, emekli büyükelçi Selim Kuneralp'in finansveticaret.com için kaleme aldığı yazıdan bir alıntı yaptı:

'1 YILDIR ATAMALARI YAPILMIYOR'
"(…) nerede ise bir yıla yakın bir zamandan beri Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey görevlerine atama yapılmamakta, Dışişleri Bakanı’nın önerdiği isimler iktidar tarafından sumen altı edilmekte, birçok görev vekaleten yürütülmektedir. Türkiye normal bir ülke olsaydı, Dışişleri Bakanı bu durumdan gerekli sonucu çıkarır, görevinden ayrılırdı."

KALIN’IN GÖZÜ KOLTUKTA
Birgün yazarının aktardığına göre, Dışişleri kaynakları ve uluslararası ilişkileri yakından takip eden uzmanların bunun basit bir atama krizi olmadığını, işin arkasında daha büyük bir hesaplaşma olduğunu ileri sürdü. Ardından şunları kaydetti:

NELER OLUYOR?
"1)
Çavuşoğlu istifaya zorlanıyor: İddia o ki “Şahsım” rejimi olası bir krize yol açmadan Çavuşoğlu’ndan kurtulma derdinde. Çavuşoğlu’nu ekarte etmek, istifaya sürüklemek için de gerçekleştirmek istediği atamalara kilit vurulmuş durumda. Bekletilen onlarca, yüzlerce atamaya karşın “Hiç mi birini beğenmediniz” demesi gereken Çavuşoğlu da yediği çiziğin farkında olarak kulağının üstüne yatıyor.

2) İbrahim Kalın
’ın gözü Dışişleri’nde: İlk günden bu yana Erdoğan’ın en yakınındaki çekirdek kadrodan olan İbrahim Kalın’ın da etkisini kullanarak atamaları durdurduğu iddialar arasında. Yaşanılan kan kaybıyla beraber iktidar gemisi su alırken Erdoğan, dağılmaya yüz tutan kadroları bir arada tutma, onlara söz geçirme konusunda artık eskisi gibi mahir değil. Saray için gruplar, klikler herkes dümeni kendisine tutmaya çalışıyor. İbrahim Kalın olmazsa yıllarca Dışişleri Bakan Yardımcılığı yapan Sedat Önal da aportta bekliyor.

3) Washington’a mesaj
gönderiliyor: Yaklaşık sekiz yıldır bakanlık yapan Çavuşoğlu’na geçmişin tüm bakiyesi yıkılarak Biden yönetimine sinyal gönderiliyor. Kalın son üç ayda 2 kez Amerika’ya gitti. Bu ziyaretlerin birini de Savunma Bakanı Hulusi Akar ile gerçekleştirdi. Ankara-Washington hattının en önemli bağlantısı olan Kalın, iktidar cephesindeki Atlantikçi kanadın önemli figürlerinden. Çavuşoğlu yerine Kalın’ın getirilmesiyle Washington ve Biden’a 'yeni dönem' selamı çakılmış olacak."
<< Önceki Haber 'Çavuşoğlu'nun üstü çizildi, istifaya zorlanıyor!' Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER