Covid-19 yoğun bakım servisinde patlama: 10 kişi hayatını kaybetti

Gaziantep'de SANKO Üniversitesi Hastanesi'nde yeni tip Koronavirüs ( Covid-19) yoğun bakım servisinde oksijen tüpü patladı. Faciada 10 kişi hayatını kaybetti.

SHABER3.COM

Gaziantep'te SANKO Üniversitesi'ne bağlı Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde sabah saat 04:45'te patlama meydana geldi.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) yoğun bakım servisinde patlamanın akabinde yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangını kontrol altına alırken, hastane personeli alevlerin ortasında kalan hastaları tahliye etti. 

10 kişinin hayatını kaybettiği facia hakkında adli ve idari tahkikat başlatıldı. 

10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 8 KİŞİNİN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Faciada hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: Mehmet Reşit Saydanoğlu (75), Fethiye Kırca (78), Naciye Ulukütük (56), Abdi Hamzaoğlu (68), Elif Akgül (85), Ökkaş Akbulut (69), Kahraman Taş (71) ve Ali Saffet Kanpolat (64).

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabında, "Gaziantep'te yoğun bakım ünitesinde meydana gelen elim olay hepimizi üzmüştür. Vefat sayımız 9 oldu. Yangından etkilenen diğer hastalar 112 acil ekiplerimiz tarafından civar hastanelere nakledildi." bilgisini verdi.Gaziantep Valisi Davut Gül, gazetecilere açıklamasında savcılığın soruşturma başlattığını, otopsinin devam ettiğini söyledi. 

Gül, "Oluş şekli görünüşte teknik cihazlardan çıkan yangın olarak görülüyor. Soruşturmalar neticesinde ortaya çıkacak. Hastalarımıza oksijen veren cihazdan görülüyor. 14 hasta var. Bunlar hastanede yatan hastalar. Bu 14 kişinin 11'i yoğun bakımdan çıkanlar, diğer 3'ü de diğer hastaneye sevk edilen kişiler." dedi.

Kimsenin girişine izin verilmeyen hastaneden olay yeri inceleme ekipleri 3 saati aşkın çalışma yürüttü. Ekipler, teknik incelemenin de yapıldığı hastanede yangının çıkış sebebine dair bir rapor sunacak.


Gaziantep Valisi Davut Gül olaydan kısa bir süre sonra sosyal medya hesabından "Erken müdahale tek tesellimizdir. Olayla ilgili incelemeler devam etmektedir" dedi.

Hastalardan 7'sinin hastanede yaşamını yitirdiği belirtilirken bir hastanın da başka hastaneye sevk edilirken hayatını kaybettiği belirtildi. Bakan Koca da ilerleyen saatlerdeki açıklamasında hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a çıktığını söyledi.

Yangına müdahale sırasında dumandan etkilenenlere oksijen takviyesi yapıldı.

Sani Konukoğlu Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamada görevlilerin ve itfaiye ekibinin müdahalesi ile yangının kısa sürede kontrol altına alındığı ifade edildi.

Açıklamada hayatlarını kaybedenlerin isimleri de paylaşıldı.

<< Önceki Haber Covid-19 yoğun bakım servisinde patlama: 10 kişi hayatını... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER