IKEA ailesi birbirine düştü

İsveç merkezli mobilya devi IKEA'nın sahibi olan Kamprad ailesinin birbirine düştüğü iddia edildi.

IKEA ailesi birbirine düştü

IKEA'nın kurucusu Ingvar Kamprad ve 3 oğlunun IKEA'nın serveti konusunda birbirine düştüğü öne sürüldü. Dagens Industri adli ekonomi gazetesinde yayınlanan habere göre IKEA'nın eski Rusya Temsilcisi Lennart Dahlgren ve araştırmacılar Stellan Björk ve Karl von Schulzenheim tarafından yazılan ancak henüz yayınlanmayan kitapta yer alan iddialar son derece ciddi.

Kitaba göre 83 yaşındaki Ingvar Kamprad ve 3 oğlu arasında mahkemeye düşen anlaşmazlık nedeniyle 3 kardeş ABD'den bir avukat tutarak açtığı davayı kazanmış durumda. IKEA'nın geleceğinin ne olacağı hakkında yazılan kitapta aile arasındaki anlaşmazlığın nedeninin 1982 yılına dayandığı belirtiliyor. IKEA markasını Hollanda'da Dutch Stiching Ingka Vakfı adına tescil ettiren baba Kamprad markanın manevi haklarını ise elinde tuttu. Bu hamle ile Kamprad, dünya çapında açılan bütün IKEA mağazalarından isim hakkı parası aldı ve gizli tuttuğu bu miktar son 30 yılda toplam 20-30 milyar krona ulaştı. Gelecek hafta piyasaya çıkması beklenen kitaba göre uzun süredir devam eden anlaşmazlıkta bu noktadan kaynaklanıyor. 3 oğul söz konusu paradan haklarını talep ettiler ancak baba Kamprad'ın buna yanaşmaması üzerine konu mahkemeye intikal etti.

Baba Kamprad'ın servetini zaten kendilerine bırakacağı oğullarının kendisine açtığı ve de kazandığı dava nedeniyle büyük kızgınlık ve hayal kırıklığı yaşadığı, uzun süredir devam eden aile içi mücadele nedeniyle Kamprad'ın büyük oğlunun da hasta düştüğü de iddialar arasında.

Forbes dergisi, Ingvar Kamprad'ın oğullarına bırakacağı belirtilen servetini 3,2 milyar Dolar olarak açıklamıştı.

Bu arada söz konusu kitapta yer alan iddialar hakkında IKEA ailesinin bir yorum yapmak istemediği belirtildi.

CİHAN
<< Önceki Haber IKEA ailesi birbirine düştü Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER