TED Rönesans Koleji: kantinsiz okul

Farklı ve yenilikçi eğitim modellerini benimseyerek yola çıkan TED Rönesans Koleji, çocukların sağlıklı gelişimi için önemli ve dikkat çekici bir uygulamaya imza attı.

TED Rönesans Koleji: kantinsiz okul

Kolej, 'KantinsizUygulama'yıhayata geçirdi.

Rönesans Holding ve Rönesans Eğitim Vakfı tarafından Türk Eğitim Derneği işbirliğiyle kurulan ve öğrencilerine hayat boyu sürecek başarının yolunu açmayı hedefleyen Kolej, 'KantinsizUygulama'yı hayata geçirdi.Okulda işlenmiş gıdalarla özdeşleşen kantin yerine uzman bir ekip tarafından oluşan 'Beslenme Komitesi' tarafından hazırlanan özel menüler çocukların beğenisine sunuluyor.'Kantinsiz Uygulama' ile çocukların sağlığını olumsuz etkileyen işlenmiş gıdalarla ve son yılların en büyük sorunlarından biri olan obeziteyle mücadele hedefleniyor.

ÇOCUKLARIN İHTİYAÇLARI DİKKATE ALINIYOR

Eylül ayında eğitim-öğretim hayatına başlayan TED Rönesans Koleji’nde bir okul kantini bulunmuyor. Okulda, gıda mühendisleri, doktor ve beslenme uzmanlarının oluşturduğu bir komite gözetiminde hazırlanan özel bir sağlıklı beslenme programı uygulanıyor. Öğrencilere bir ergen veya bir çocuğun günlük alması gereken kalori ve besin grupları doğrultusunda hazırlanan özel menüler sunuluyor. Akademik gelişim kadar fiziksel ve ruhsal gelişime de önem veren TED Rönesans Koleji, yaş gruplarına uygun özel menü uygulamasıyla, çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmayı amaçlıyor.

HER ŞEY ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI GELİŞİMİ İÇİN

TED Rönesans Koleji Beslenme Danışmanları Uzman Diyetisyen Duygu Seçkin ve Gıda Mühendisi Caner Şener, çocukların okul zamanlarında günde en az 6-7 saatlerini okulda geçirdiklerinin altını çizdi. Danışmanlar, öğrencilerin bu süre zarfında çoğu kez yiyecek- içecek ihtiyaçlarını karşılamak için okul kantinini kullandıklarını, kantinde bulunan gıda maddelerinin çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine zarar vermemesi gerektiğini vurguladı. 

Gıda Mühendisi Caner Şener “Bugün kantinlerin çoğunda maalesef büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarımızın en çok ihtiyacı olan besin öğelerinden yoksun işlenmiş gıda maddeleri bulunuyor. İşlenmiş gıda maddesi deyip geçmeyelim, bu tür gıdalar sodyum, şeker ve doymuş yağ içeriği açısından yüksektir ve çocukların genel sağlıklarını olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda işlenmiş gıdalarda, katkı maddesi dediğimiz gıdanın işlenme aşmasında gıdaya renk, koku, tat veren toksik (zehir) içerikler bulunur” sözleriyle anlattı.


<< Önceki Haber TED Rönesans Koleji: kantinsiz okul Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER