Erdoğan 'operasyon' dedi, Suriye askerleri Türkiye sınırına konuşlandı

Suriye sınırında dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın üst üste yaptığı operasyon çıkışlarının ardından Esed'e bağlı askeri birlikler Türkiye sınırında konuşlandı.

SHABER3.COM

Temilini PKK/PYD/YPG'ye dayandıran Suriye Demokratik Güçleri'ne destek kararı alan Beşar Esed'in askerleri Türkiye sınırı yakınlarına konuşlandı.

Ankara’nın Suriye’nin kuzeyine bir askeri operasyon hazırlığı içinde olması Suriye lideri Beşar Esad’ı harekete geçirdi. İngiliz haber ajansı Reuters’ın servis ettiği fotoğraflarda Esad’a bağlı askerlerin Türkiye sınırına yakın noktalara konuşlandırıldığı görülüyor.

Temelini PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu ve sırtını ABD’ye yaslayan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliği yapma kararı alan Esed'e bağlı askerler Türkiye sınırının yakınlarına konuşlandı. İngiliz haber ajansı Reuters, Suriyeli askerlerin ellerinde Suriye bayraklarıyla sınıra yakın bölgeye konuşlandığını fotoğraflarla gözler önüne serdi.

Suriyeli askerlerin yanı sıra ağır silahların da gönderildiği belirtildi.

Suriye ordusundan Ali el-Nasır isimli bir yüzbaşı ise ABD merkezli haber ajansı Associated Press’e konuştu. Suriyeli asker, “Fırat’ın doğusunda konuşlandık ve burası Türkiye sınırına paralel” dedi. Yıllardır Esed yönetimiyle karşı karşıya olan SDG, son dönemde Türkiye’ye karşı ortaklık yapma kararı almıştı.

ERDOĞAN, OPERASYON SİNYALİNİ TEKRARLADI
Öte yandan bölgede Rus helikopterlerinin de devriye gezdiği aktarıldı. Bu hafta İran’ın başkenti Tahran’da AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmüştü. Erdoğan bu görüşme sonrasında güvenlik tehdidi sebebiyle Suriye’ye bir operasyonun gündemde olduğunu vurgulamıştı.

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, omurgasını terör örgütlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni bölgeden uzaklaştırmak için yeni bir askeri operasyon yapılacağının sinyalini vermişti. Ankara, Türkiye-Suriye sınırında 30 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturmayı ve Türkiye’deki Suriyeli mültecileri taşımayı planlıyor.
<< Önceki Haber Erdoğan 'operasyon' dedi, Suriye askerleri Türkiye sınırına... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER