Erdoğan'dan Avrupa Birliği çarkı: Türkiye-AB ilişkilerinde fırsat penceresi açıldı

ABD’de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu temsilcileriyle Türkevi’nde bir araya gelen Erdoğan, AP'de kabul edilen Türkiye raporu sonrası 'gerekirse yolları ayırırız' dediği AB ilişkileri için "İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz" dedi.

SHABER3.COM

ABD’ye hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısı ‘gerekirse AB ile yolları ayırabiliriz’ diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çark etti. Erdoğan, ‘‘İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için fırsat penceresi açıldığını görüyoruz.’’ dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’de düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

AP’de kabul edilen Türkiye raporu sonrası ‘gerekirse yolları ayırırız’ diyen Erdoğan, AB ilişkileri için “İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz” dedi.

Erdoğan, güvenlik çalışmalarına ilişkin, “Gizli açık kısıtlamalara rağmen savunma sanayisinde küresel oyuncu haline geldik. 2023’ün ilk yarısında savunma ihracatı 2 milyar 400 milyon dolara ulaştı. Bölgemizdeki her gelişme iyi terörist-kötü terörist ayrımının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor. Teröristle müzakere olmaz, dostluk, ortaklık kurulmaz” dedi.

ABD ile ilişkilere dair olumlu konuşan Erdoğan, “ABD ile işbirliğimizin gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz. Biden ile görüşmelerde tıkanıklıkların önemli kısmını aştık, temaslarımızı arttırma kararı aldık. Her iki ülke için de tehdit kaynağı olan terör konusunda işbirliğimizi güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.


Sığınmacı politikasına değinen Erdoğan, “Suriyeli sığınmacıların güvenli ve gönüllü geri dönüşünü teşvik ediyoruz. 600 bine yaklaşan sayıya kalıcı konutların bitmesiyle 1 milyon kişi eklenecek” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN, “GEREKİRSE AB İLE YOLLARI AYIRABİLİRİZ” DEMİŞTİ

Erdoğan, New York’ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere ABD’ye hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde düzenlediği basın toplantısında Avrupa Parlamentosu’nun raporuna tepki göstererek “Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisindedir. Biz de değerlendirmelerimizi yaparız sonra gerekirse Avrupa Birliği ile yolları ayırabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.
<< Önceki Haber Erdoğan'dan Avrupa Birliği çarkı: Türkiye-AB ilişkilerinde... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER