Everest zirvesindeki insan trafiği artınca ölümler de arttı

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest'e yapılan tırmanışlar esnasında yaşanan ölüm olayları artıyor. Zirveye yapılan tırmanışlarda oluşan insan trafiğinde 2019 yılında ölenlerin sayısı 11'e çıktı.

SHABER3.COM

Dünyanın en yüksek dağı Everest'e yapılan tırmanışlarda ortaya çıkan insan trafiği, dağcıların ölümüne neden oluyor. 
Son olarak 62 yaşındaki ABD'li avukat Christopher John Kulish'in hayatını kaybetmesi de, 2019 yılı ölüm oranını 11 kişiye çıkardı. 

Dağdan dönüş yapan Kulish, iniş esnasında güvenli bir biçimde ulaştığı 7900 metre yükseklikteki South Col bölgesine ulaştıktan sonra hayatını kaybetti.

Nepal Turizm Departmanı direktörü Meera Acharya, CNN'e yaptığı açıklamasında, hayatını kaybeden adamın geçen hafta küçük bir grupla birlikte zirveye ulaştığını söyledi.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada, "Son gün doğumunu dünyanın en yüksek noktasından izledi" ifadeleri kullanıldı ve Kulish'in sevdiği şeyi yaparken ölmüş olmasının 'ailesini ve sevenlerini ayakta tutan şey olduğu' belirtildi. 

BAŞKA BİR ÖLÜM DAHA 

Yine pazartesi günü, Avustralyalı bir aile de isminin Ernst Landgraf olduğu öğrenilen 64 yaşındaki yakınlarının Everest'te öldüğünü açıkladı. 

Ailenin açıklamasına göre Landgraf, 'hayalini gerçekleştirdikten saatler sonra' hayatını kaybetti. 


Dağcılar ise bölgedeki zorlu hava koşulları, tecrübe eksikliği ve tırmanışların artan bir şekilde ticarileşmesinin, ölümlerin artmasına katkıda bulunan faktörler olarak değerlendiriyorlar. 
İngiliz dağcı Robin Haynes Fisher ise, aşırı kalabalığın yaratacağı tehlikeler konusunda uyarıda bulunanlardan biriydi. 

tehlikeleri konusunda uyarıda bulunanlardan biriydi.

Fisher, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda "Zirveye giden tek bir rotada, kalabalıklaşmanın yol açtığı gecikmeler ölümcül olabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Fisher da, 8600 metre yükseklikte irtifa kaynaklı oksijen yetersizliğinden ötürü hayatını kaybeden isimler arasında yer aldı. 

Everest'in zirvesinin 8848 metre yükseklikte oluşu, birçok insanın 'ölüm bölgesi' denilen zirve bölgesinde oksijen zorlukları yaşaması anlamına geliyor. 

Yoğunluktan kaynaklı gecikmeler ise esas olarak 'ölüm bölgesi' denilen alanda yaşanıyor. 

'BÖLGEDE HAYATTA KALMAK İÇİN YALNIZCA BİRKAÇ SAATİNİZ VAR'

Everest rehberlerinden Adrian Ballinger ise, CNN'e yaptığı açıklamada zirveye tırmanmak isteyen çoğu kişinin Everest'i bir 'meydan okuma' olarak görse de problemin dağcılardaki ve zirve hizmeti veren şirketlerin tecrübesizliğinden kaynaklandığını söyledi. 

Ballinger, "Tırmanıcıların ve ticari şirketlerin tecrübesizliği, insanların kötü kararlar vermeleriyle sonuçlanıyor ve bu kararlar gereksiz ölümlere yol açıyor" dedi. 

'Ölüm bölgesi' denilen alana ilişkin tehlikelere de dikkat çeken Ballinger, "Oksijen tüpü ile olsa bile, o bölgede vücutlarımız çökmeden hayatta kalmak için yalnızca birkaç saatiniz var. Yani bu, 26 bin feet yükseklikte insan trafiğine takılırsanız ciddi sonuçlarla karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber Everest zirvesindeki insan trafiği artınca ölümler de arttı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER