Faciadan kurtulan madenci: Temiz havaya en son ben ulaştım


Manisa Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Soma davasının beşinci duruşmasının ikinci oturumu tamamlandı. Faciadan kurtulan maden işçisi Serkan Demir, temiz havaya en son kendisinin ulaştığını söyledi. Bugün dinlenen dördüncü mağdur işçi olan Serkan Demir'in ifadesinin alınmasıyla tamamlanan duruşma yarın 09.00'a ertelendi.

Geçen yıl 13 Mayıs'ta 301 işçinin ölümüne 162 işçinin de yaralanmasına neden olan Soma maden kazasının ceza davası Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti. Beşinci duruşmanın ikinci oturumunda dört mağdur işçi dinlenirken mahkemede ifade veren son işçi Serkan Demir, diğer tanıkların aksine dinamit patlatmasının ardından dördüncü bandın hiç çalışmadığını belirtti. Demir'in bu ifadesi daha önce ifade veren mağdur işçiler Ramazan Demir ve Yusuf Arslan'ın ifadeleriyle örtüşürken, Serkan Demir, ifadesinde şunları anlattı: "Olay günü üçüncü bant boyunda taban alma işlemi yapıyorduk. Bize zeminde taş olduğu ve bunun açılması için saat 14.30 gibi dinamit patlatması yapılacağı söylenerek bulunduğumuz bölgeden ayrılmamız istendi. 50 metre ileriye giderek dinamit patlatılmasını bekledik. Dinamit patlamasının ardından 5-10 dakika sonra çalışma alanlarımıza geri döndük. O sırada dördüncü bandın şaltercisi bandı çalıştırmak için şaltere bastı ve bant patinaj yaparak çalışmadı. Şalterci de bunun üzerine bir telefon açtı. Ardından beş dakika sonra yoğun bir duman gelmeye başladı. Hepimiz temiz havanın olduğu alana doğru kulüvere doğru yöneldik. Göz gözü görmediği için emekleyerek, banda tutunarak ilerledik. Temiz havaya en son ben ulaştım. Oraya vardığımda Yusuf Arslan'ın telefon açmaya gittiğini kardeşim Mustafa Demir söyledi. 5-10 dakika sonra Yusuf Arslan geldi ve dumanın olduğu yöne doğru su tutmaya başladık. Duman 5 metre ilerimizdeydi. Gerisini göremiyorduk. Bu işlemi soğutma amaçlı yaptık. Yaklaşık 20-25 dakika sonra Mehmet Kandemir, İsmail Adalı ve birkaç amir daha geldi. Havanın ters çevrilmesi kararının ardından yukarıya çıktık. Yukarı çıktığımızda saat 17.00 gibiydi. Şikayetçiyim."

Hakim Serkan Demir'in cumhuriyet savcılığında ve iş müfettişlerinde verdiği ifadeleri okumasının ardından mahkemede verdiği ifadelerle diğer ifadelerinin çeliştiği ortaya çıktı. Serkan Demir ise savcılıkta ve müfettiş raporlarındaki ifadelerinin çoğunun kendisine ait olmadığını belirterek, mahkemede verdiği ifadelerin daha doğru olduğunu söyledi.

Serkan Demir'in, sanık avukatları ve sanıkların sordukları çoğu soruya 'bilmiyorum', 'hatırlamıyorum' şeklinde cevap vermesi üzerine Hakim Aytaç Ballı duruşmayı yarın (17 Aralık Perşembe) saat 09.00'a erteledi. Duruşmada yarın da mağdur işçilerin dinlenmesine devam edilecek. CİHAN
<< Önceki Haber Faciadan kurtulan madenci: Temiz havaya en son ben ulaştım Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER