Yaz aylarının korkulu rüyası yine hortladı!

ÇORUM’da, havaların ısınmasıyla birlikte kene vakaları da yeniden ortaya çıktı.

Yaz aylarının korkulu rüyası yine hortladı!

Çorum’da 4 ayda 785 kişi kene ısırması sonucu KKKA teşhisiyle Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

 Çorum’da havaların ısınmasıyla birlikte kene korkusu da baş göstermeye başladı. 4 ayda 785 kişi kene ısırması sonucu hastanelere başvurdu. Başvuranların içerisinde 2 kişi KKKA şüphesi ile Ankara’ya sevk edildi. Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Uzman Doktor Hüseyin Moray, bu yıl kene vakalarında geçmiş yıllara göre artış olabileceğini, önemli olanın vatandaşların kene ısırmaları sonrası bilinçli davranmaları sonucu bu tehlikenin ortadan kalkacağını vurguladı.
 
Uzm. Dr. Moray, KKKA’nın riskli bir hastalık olduğunu vurguladı. Uzm. Dr. Moray, "Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakalarında artış gözleniyor. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan insanlarımız dikkatli olmalarını öneriyoruz. Kene ile teması olanlar bazı şeylere çok dikkat etmek zorundalar. Özellikle çıplak elle vücuttaki keneyi çıkarmamaları gerekir. Keneyi cımbız, ve dağıttığımız kene kartı ile çıkartılabilir. Yine insanlarımız açık renk elbiseler giymeli ve akşam evlerine geldiklerinde giydikleri elbiseleri çıkartıp kontrol etmelidirler" diye konuştu.
<< Önceki Haber Yaz aylarının korkulu rüyası yine hortladı! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER