Hayvan pazarları sıkı denetlenmeli

Hayvan pazarları sıkı denetlenmeli

Kurban bayramı öncesinde hayvan nakillerinin hızlandığını vurgulayan Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, hayvanların sağlık raporları, pasaportları ve küpelerinin Veteriner Hekimler tarafından sıkı şekilde denetlenmesini istedi.

Sinan Sağlam, yaptığı açıklamada bayrama yaklaşık bir aylık süre kaldığını, Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgesinden ülkenin batı illerine yüz binlerce büyük ve küçükbaş hayvanın nakledileceğini belirtti. Kurbanlık hayvanların, dini kurallar gereği ve insan sağlığı açısından sağlıklı olmaları başta olmak üzere birçok özelliği barındırması gerektiğini hatırlatan Sağlam, özellikle zoonoz olarak adlandırılan hayvanlardan insanlara geçen 200'ün üzerinde hastalık bulunduğuna dikkat çekti.

İNSANLARA BULAŞABİLİR

Şarbon, deli dana, malta humması, verem, kuş gribi, veba ve tularemi başta olmak üzere, Türkiye'de 50'ye yakın hayvan hastalığının insan sağlığı için risk oluşturduğunu vurgulayan Sağlam, "Bu hastalıklar çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurabilir. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri ile yerel yönetimler kurban bayramı sürecini sıkı denetimlerle, iyi yönetmeli. Nakil aşamasında hayvanların veteriner hekim raporları, pasaportları ve küpeleri veteriner hekimler tarafından tavizsiz bir şekilde kontrol edilmeli, hastalıklı hayvanlar ile pasaportu bulunmayan hayvanlar, pazarlara sokulmamalıdır." dedi.

Hayvan hareketliliğinin ilerleyen günlerde iyice hızlanacağını kaydeden Sağlam, denetimler sırasında hayvan sahiplerinin kontrol yapan veteriner hekimlere yönelik tehditleri ve saldırıları olduğunu da hatırlattı. Sağlam, denetimlerin zabıta ve polis kontrolünde gerçekleştirilmesini istedi. Geçen günlerde Mustafakemalpaşa'daki hayvan pazarında küpe denetimi yapan bir veteriner hekimin, hayvan satıcılarının saldırısına uğradığına dikkat çeken Sağlam, "Kamu adına görev yapan meslektaşlarımızın bu tür engellerle karşılaşmaması için devletin gücünü göstermesi gerekir. Denetim sisteminin zaafiyet uğratılmasına göz yumulmamalıdır. Aksi halde hayvanların taşıdığı hastalıklar insan sağlığını tehdit eder." ifadelerini kullandı.
CİHAN
<< Önceki Haber Hayvan pazarları sıkı denetlenmeli Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER