"Kaçakçılığı ortaya çıkaranları neden cezalandırdınız?"

CHP’li Veli Ağbaba, insan kaçakçılığını tespit eden Almanya Hannover Başkonsolosluğunda görevli iki diplomatın merkeze çekilmesini, “Kaçakçılığın siyasi ayağı” olarak değerlendirdi. Ağbaba, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na “Kaçakçılığı ortaya çıkaran konsolosluk görevlileri neden merkeze çekildi?” sorusunu yöneltti.

SHABER3.COM

Hannover Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos olarak çalışan ve insan kaçakçılığını tespit edip uyarılarda bulunan Güler Fidan ile eşinin merkeze çektirilmesi skandalının yankıları sürüyor. Malatya Yeşilyurt Belediyesi’ndeki insan kaçakçılığı skandalını Türkiye gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP iktidarını işaret ederek “İşte size kaçakçılığın siyasi ayağı” dedi.

"ÖDÜLLENDİRECEKLERİNE CEZALANDIRMIŞLAR"

CHP’li Ağbaba, konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi verdi.

Ağbaba önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Almanya Hannover Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos olarak çalışan Güler Fidan’ın, 2020 yılının son aylarında Malatya Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla gelen “gri pasaport” sahibi 45 kişilik kafileden şüphelenip olayı mercek altına aldığı, Almanya’ya gidenlerin geri dönmediklerini sistemden tespit ettiği ve Başkonsolosu defalarca uyardığı, konunun insan kaçakçılığı ile ilgili olduğunu ısrarla anlattığı ve hem Ankara’ya hem de Almanya’daki 13 Başkonsolosluğa dağıtımlı bir mesajla, ivedi bir şekilde konunun Dışişleri’ne iletilmesi için çalışma yaptığı ancak Başkonsolos tarafından kaçakçılığı ortaya çıkaran konsolosluk çalışanı Güler Fidan ve eşinin merkeze çektirildiği iddia edilmektedir.
 
İki diplomatın kaçakçılığı ortaya çıkardıkları için ödüllendirilmeleri beklenirken cezalandırılmaları kafalarda soru işareti bırakmaktadır.”

“KAÇAKÇILIĞI BELGELEYEN PERSONELLERİ MERKEZE ÇEKTİRMESİNİN SEBEBİ NEDİR?”

Ağbaba, Bakan Çavuşoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Almanya Hannover Başkonsolosluğunda çalışan diplomatların yurt dışına gri pasaportla insan kaçakçılığı yapıldığını ortaya çıkardıkları, bu çerçevede yazışmalar yaptıkları doğru mudur?
-Hannover Başkonsolosluğunda insan kaçakçılığı ortaya çıkarılmasına rağmen neden herhangi bir yaptırım uygulanmamıştır?
-Almanya Hannover Başkonsolosluğunda konsolos yardımcıları olarak görev yapan Mehmet Fidan ve eşi Güler Fidan’ın şubat ayının 25’inde merkeze alındığı doğru mudur? Bu tasarrufun sebebi nedir?
-Konsolos yardımcılarının defalarca uyarmasına rağmen başkonsolosun bu konunun üzerine gitmemesi, hatta kaçakçılığı belgeleyen personelleri merkeze çektirmesinin sebebi nedir?
-Bu iddialar doğru ise bakanlık olarak bugüne kadar Başkonsolos hakkında hangi işlemleri yapmıştır? İlgili kişi hakkında soruşturma açılmış mıdır?
-Bugüne kadar yüzlerce kişinin elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçtıkları ortaya çıkmasına rağmen, bakanlık olarak neden herhangi bir açıklama yapılmamıştır?
-Yurt dışına yapılan kaçakçılık bakanlığınızın ilgi alanında değil midir? Bir ülkenin onuru ve saygınlığı olan pasaportun itibarını korumak bakanlığınızın en temel görevi değil midir?
-Gri Pasaportla yurt dışına kaçan insanlarla ilgili, kaçış yapılan ülkelerle herhangi bir temasa geçilmiş midir?
-Yıllardır devam eden kaçakçılık konusunda bakanlığınızın bugüne kadar yaptığı çalışmalar nelerdir?
ÖNE ÇIKAN HABERLER