KHK'lı öğretmenin emekli ikramiyesi zaferi

KHK ile ihraç edilen öğretmen Seyit Ali Akbaş emekli ikramiyesini almak için SGK'ya başvurdu. SGK ihracı gerekçe göstererek Akbaş'ın talebini reddetti. Mahkeme ise SGK'nın uygulamasının hukuka aykırı olduğunu belirterek Akbaş'ı haklı buldu.

SHABER3.COM

İzmir’in Gaziemir ilçesinde Nevvar Salih İşgören Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yaparken OHAL döneminde KHK ile ihraç edilen Seyit Ali Akbaş, emekli ikramiyesi istemi talebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurdu. Ancak Akbaş’ın başvurusu reddedildi. Mahkeme ise Akbaş’ın başvurusu haklı bularak SGK’nin uygulamasını hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Böylece emsal kararın ardından kendisine emekli aylığı bağlanmış ancak Bağ Kur, SSK gibi hizmet birleştirmesi olduğundan dolayı emekli ikramiyesi alamayan KHK’lılar haklarını geri kazanmış oldular.

SGK, KHK İLE İHRACI GEREKÇE GÖSTERDİ

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, KHK ile kamu görevinden atılan ve daha sonra 2829 sayılı Kanun uyarınca farklı sosyal güvenlik kurumlarına tabi hizmet süreleri birleştirilmek suretiyle kendisine emekli aylığı bağlanan Akbaş, emekli ikramiyesinin ödenmesi için SGK’ye başvurdu. SGK ise İşgören’in ihracını gerekçe göstererek geçtiğimiz Haziran ayında bu başvuruyu reddetti. Akbaş da SGK’nın reddinin hukuka aykırı olduğunu söyleyerek mahkemeye başvurdu.

MAHKEME SGK’Yİ HAKSIZ BULDU: EŞİTLİĞE VE HAKANİYETE AYKIRI

Ankara 23’ncü İdare Mahkemesi, Akbaş’a emekli ikramiyesinin ödenmemesinin eşitliğe ve hakkaniyete aykırılık teşkil edeceğini söyledi. Ayrıca mahkeme, Akbaş’ın hak ettiği emekli ikramiyesinin hesaplanarak mahrum kaldığı tarihten itibaren faiziyle birlikte kendisine ödenmesi gerektiğine karar verdi.

EMEKLİ İKRAMİYELERİ ÖDENMİYORDU, EMSAL OLACAK

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamu görevlerinden ihraç edilen birçok kişi emekli ikramiyelerini alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’una başvurdu. SGK ise kendilerine yapılan bu başvurulara KHK’ları gerekçe göstererek reddetti. 2019 yılına kadar KHK’lilerin yaptığı bütün başvurular için ret kararı veren SGK’nin bu tutumu mahkemelik oldu. Danıştay’ın emsal kararlarının ardından SGK artık bu karardan geri adım atacak.
<< Önceki Haber KHK'lı öğretmenin emekli ikramiyesi zaferi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER