Kraliçe 2. Elizabeth, Koronavirüs salgınına dair halka seslenecek

68 yıl boyunca sadece 4 kez ulusa sesleniş konuşması yapan Kraliçe'nin pazar günü yapacağı konuşmanın önemli olduğu belirtiliyor.

SHABER3.COM

Birleşik Krallık Kraliçesi 2. Elizabeth, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında zor günler geçiren halkına seslenecek. 

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Kraliçe'nin koronavirüs salgınına ilişkin bir video kaydı yaptığı ve bunun pazar günü akşam saatlerinde yayınlanacağı belirtildi. 

Salgın sebebiyle kocası Prens Philip ile Buckingham Sarayı'ndan 35 kilometre uzaklıktaki Windsor Kalesi'ne giden 93 yaşındaki Kraliçe'nin ulusa sesleniş konuşmasında halka moral vermesi bekleniyor. 

DAHA ÖNCE 4 DEFA KONUŞMA YAPTI

Tahttaki 68 yılı boyunca sadece 4 kez ulusa sesleniş konuşması yapan Kraliçe'nin pazar günkü konuşması bu açıdan önemli görülüyor. 

Kraliçe daha önce 1991'de Körfez Savaşı, 1997'de Prenses Diana'nın ölümü, 2002'de annesinin ölümü ve son olarak da 2012'de tahttaki 60. yıl dönümü dolayısıyla seslenmişti. 

Koronavirüse yenik düşen 13 yaşındaki İsmail Muhammed Abdulvahab, toprağa verildi. İsmail'in 2 kardeşinde de Koronavirüs belirtileri görüldüğü için annesi ve diğer 4 kardeşi, defin sırasında mezarlıkta bulunamadı. 

İzole edildiği hastane odasında 31 Mart'ta tek başına ölen çocuğun, ailesi olmadan defnedilmesi üzüntüye yol açtı. 

BİR GÜNDE İKİ HEMŞİRE HAYATINI KAYBETTİ

36 yaşındaki hemşire Areema Nasreen'in ardından 39 yaşındaki Aimee O'Rouke de hayatını kaybetti.

Ulusal Sağlık Hizmetleri Başhemşiresi Ruth May, ikisi de 3 çocuk annesi olan hemşirelerin ölümüne dair, "Ailelerine, dostlarına ve meslektaşlarına en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Bizden birileriydiler. Daha fazlasının ölmesinden endişe ediyorum. Lütfen onlar için evde kalın." dedi.

FUAR ALANI HASTANEYE ÇEVRİLDİ

Öte yandan, başkent Londra'daki Excel fuar alanı geçici hastaneye dönüştürülerek kullanıma açıldı.

İlk günlerde solunum cihazıyla donatılmış 500 yataklık kapasite sağlayacak olan hastanede ileriki günlerde toplamda 4 bin yatak olacak. 

Birleşik Krallık'ta, Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 684 artarak 3 bin 605'e yükselmişti. 
<< Önceki Haber Kraliçe 2. Elizabeth, Koronavirüs salgınına dair halka... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER