Korona paketinin maskesi düştü

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin Koronavirüs salgınında açıkladığı 190 milyar TL'lik mali teşvik paketinin milli gelire oranı yüzde 3,78'de kaldı. Türkiye salgına karşı mali teşvik büyüklüğünde 168 ülke arasında 63'üncü oldu.

SHABER3.COM

Hükûmetlerin yeni tip Korotsalgına karşı attığı ekonomik teşvik adımlarının karşılaştırıldığı bir akademik çalışma yapıldı. Çalışmada, Türkiye mali teşvik paketinin milli gelire oranı sıralamasında yüzde 3,78'lik oranla 168 ülke arasında 63'üncü sırada yer aldı.

Çalışmada kullanılan altı değişkenin ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplanan "Covid-19 ekonomik teşvik endeksi" kategorisinde ise Türkiye, 0 olan ortalama seviyenin altındaki -0,76 puanla 168 ülke arasında 127'nci sıraya yerleşti.

Çalışmaya imza atan akademisyenlerden Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ceyhun Elgin, Türkiye'nin ekonomik teşvik adımlarında benzer ülkelere göre geride kaldığını, daha fazla doğrudan gelir desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

IMF VERİLERİ İLE HABERLER ESAS ALINDI

Elgin, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdullah Yalaman ve Güney Kore Sungkyunkwan Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gökçe Başbuğ, ülkelerin salgın karşısında attığı ekonomik politika adımlarını karşılaştıran önemli bir çalışmaya imza attı. 

Ekonomi Politikası Araştırma Merkezi’nin (CEPR) yayımladığı çalışmada, Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinin yanı sıra tek tek ülkelerin verilerinin yer aldığı resmi internet siteleri ve gazete haberleri gibi çeşitli kaynaklardan yararlanıldı.

168 ÜLKE MASAYA YATIRILDI

Dünyada da ses getiren çalışmada, “Covid-19 Ekonomik Teşvik Endeksi” de geliştirilirken, ekonominin 168 ülke karşılaştırıldı. 

Çalışmada 168 ülkenin açıkladığı mali teşviklerin milli gelire oranı, merkez bankalarının faiz indirimleri, rezerv gereklilik kat sayılarındaki değişiklikler, makro-finansal paketlerin milli gelire oranı ve ödemeler dengesi ile döviz kuru kararlarına dair geniş bir veri tabanı oluşturuldu.

TÜRKİYE 168 ÜLKE ARASINDA 63'ÜNCÜ SIRADA 

Son olarak 24 Mayıs’ta güncellenen verilere göre, mali teşvik paketinin milli geliri oranı kategorisinde Türkiye, yüzde 3,78 oranıyla 168 ülke arasında 63'üncü sırada yer aldı. 

Türkiye, G20 üyesi 19 ülke arasında ise 14'üncü sırada bulunuyor. G-20 ülkeleri arasında ilk sırayı ise yüzde 21,1’lik oranla Japonya aldı.

Dış borç geri ödemeleri vadesinde ödemeyerek temerrüde düşen Arjantin, milli gelire oranla yüzde 4 büyüklüğündeki mali teşvik paketiyle Türkiye’nin üzerinde yer aldı. 

Komşu ülke Yunanistan da milli gelire oranla yüzde 7,25 büyüklüğündeki paketle, sıralamada Türkiye’nin üzerinde yer alan bir diğer ülke oldu. ABD yaptırımları nedeniyle ekonomisi ağır bir krizde olan İran’da da paketin büyüklüğü yüzde 14 oldu.

190 MİLYAR TL TUTARINDA PAKET

Çalışmadaki verilere göre, Türkiye’nin mali teşvik paketinin büyüklüğü, milli gelirin yüzde 3,78’i, yani 190 milyar TL (28,5) oldu. 

Çalışmada kullanılan altı değişkenin ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplanan “Covid-19 Ekonomik Teşvik Endeksi/CESI" kategorisinde ise Türkiye, 0 olan ortalama seviyenin altındaki -0,76 puanla 168 ülke arasında 127'nci sıraya yerleşti. 

CESI puanı en yüksek olan ülke 4,39 puanla Britanya oldu. İç savaşın sürdüğü Afganistan, -0,73 puanla Türkiye’nin üzerinde yer aldı.

PARA KALMADIĞI İÇİN YARDIMLAR YETERSİZ KALDI

Prof. Dr. Ceyhun Elgin, Türkiye’nin mali ve parasal teşvik adımlarının büyüklüğünün, kendisine benzer ülkelerin gerisinde kaldığına işaret etti. 

Mali ve parasal politika alanında manevra alanının geçmişte atılan adımlar nedeniyle sınırlı olduğuna işaret eden Elgin, başta kayıt dışı çalışanlar olmak üzere salgından ekonomik olarak en olumsuz etkilenen toplumsal kesimlere dönük doğrudan gelir desteğinin de artırılması gerektiğini belirtti.

Elgin, hükûmetin teşvik paketinin büyüklüğünü açıklarken banka kredilerini de hesaba kattığını, ancak kendi hesaplamalarında bu kalemin yer almadığını dile getirdi.
<< Önceki Haber Korona paketinin maskesi düştü Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER