Ne hakla Boydak'ın ismini sileceksiniz!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü bahanesiyle gasp edilen 1.000'e yakın şirketten biri olan Boydak'ta kesinleşmiş mahkeme kararı olmadığı halde yangından mal kaçırmaya teşebbüs ediyor. "Boydak ismini sene sonunda değiştireceğiz." diyen TMSF Başkanı Muhiddin Gülal'a böyle bir işlemin niçin mümkün olamayacağını Samanyoluhaber ekonomi yazarı Gölge Bankacı tek tek anlattı.

SHABER3.COM

Boydak ismini ne hakla sileceksiniz!
GÖLGE BANKACI

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İstanbul Beyoğlu eski belediye meclis üyesi Muhiddin Gülal, 7 Temmuz 2017’de Tasarrufu Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) başına getirilmişti. 

O tarihe kadar Şakir Ercan Gül’ün başkanlık ediyordu. Göreve getirilmesi sebepsiz değildi. 

1.000’E YAKIN ŞİRKET GASP EDİLDİ

AKP hükümeti, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün akabinde TMSF’ye kanunda olmayan bir yetki vermişti. Hizmet Hareketi’ne yakın işadamlarına ait 1.000’e yakın şirket Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile gasp edilmişti. 

TMSF’ye bu şirketleri idare etme, yönetim kurullarına kayyım tayin etme talimatı verildi Şakir Ercan Gül bürokrasiden gelen bir isim olduğu için AKP’nin hukuk dışı talimatlarına temkinli yaklaşıyordu. 

Gül, fona devredilen şirketlerin satılması, müsadere edilmesi ya da tasfiyesi gibi kararların kesinleşmiş mahkeme kararlarını bekleyeceklerini ifade ediyordu. 

AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın ise o kadar uzun süre beklemeye tahammülü yoktu. “Allah’ın lütfu” dediği darbe teşebbüsü ile yakaladığı fırsatı kaçırmak istemiyordu. 

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü bahanesiyle el konulan şirketlerden biri olan Boydak Holding'de kayyımlardan birinin 20 milyon euroyu zimmetine geçirdiği ortaya çıkmıştı. Yolsuzluğun haber olması üzerine TMSF kendi tayin ettiği Ertunç Laçinel’i görevden aldı, ancak hırsızlığın cezalandırılması için herhangi bir suç duyurusunda bulunmadı.

AĞZI SALYALI YANDAŞ İŞADAMLARI

Boydak’tan Nakipoğlu’na, Koza İpek’ten Kaynak’a kadar sahasında parmakla gösteriler holding ya da şirketleri hortumlamak için mahkeme kararını beklemek kapıda salya akıtan yandaşların hevesini kursağında bıraktı. 

Bu yüzden Şakir Ercan Gül azledildi, yerine AKP’li Muhiddin Gülal getirildi. Gülal geldiği günden beri kendisine emanet edilen şirketleri yandaşlara peşkeş çekiyor.

Gül’ün aksine mahkeme kararı vs. beklemeden Zaman gazetesi, Naksan gibi bazı şirketlerin mal varlıkları ihalesiz satıldı. 

Ancak masa sandalye ya da matbaa da aç gözlü yandaşları doyurmaya yetmedi. 

Yandaşlar şirketlerin tamamının kılçıksız kendileri verilmesini bekliyordu. 

Baskılar karşısında telaşa kapılan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal önceki gün bir "pes" dedirtecek bir beyanat verdi.      

AKP hükümeti, Boydak Holding'e adate çöktü. Yönetim kurulu başkan vekili Şükrü Boydak (önde solda), yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak (önde, sağda), genel müdür (CEO) Memduh Boydak (arkada, sağdan 2'nci) 3,5 yıldır hapiste. "Darbe ya da terörle" irtibatlandıracak tek delil olmadığı halde Boydak ailesinin şirketleri ellerinden alındı.

TMSF, “BOYDAK” İSMİNİ DEĞİŞTİRECEKMİŞ

Türkiye’nin mobilya devi Boydak Holding’in isminin değiştirileceğini söyledi. Neymiş efendim! Hizmet Hareketi ile çok özdeşleşmiş bir soy isimmiş. Böylesine sübjektif bir gerekçe ile 60 senelik bir markanın üzerine tek kalemde çizgi çekilebilir mi?

Ortada Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği müsadere kararı haricinde bir karar yok. Bu karar hâlâ istinaf mahkemesinde temyiz safhasında. 

Oradan çıkacak karar da muhtemelen Yargıtay’a gidecek. 

Dolayısıyla kesinleşmemiş bir mahkeme kararına istinaden Boydak Holding üzerinde mülkiyet hakkına bakan bir değişiklik yapılamaz. 

Alt mahkemenin bizzat AKP tarafından tanzim edilmiş bir mahkeme olduğunu sağır sultan duydu. 

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NDEN DÖNECEK

Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’nin müsadere için tek bir delilin bile olmadığı bu dosyada Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını iptal etmemesi sürpriz olur. Türkiye’de hukukun kırıntısı kalmışsa bu karar iptal edilecektir, edilmedilidir.

AKP talimatı ile onaylansa bile bu skandal karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) yüzde 100 dönecektir. 

Gülal’ı tekrar uyarıyorum... 

Ne hakla Boydak ismini değiştireceksiniz? 

Boydak bir markadır. O marka değerini kâğıt gibi buruşturup çöpe atamazsınız. 

Fikri ve sınai mülkiyet hakkı anayasa ile teminat altına alınmıştır. 

Yarın Boydak ailesinin açtığı tazminat davasında bir numaralı sanık siz olacaksınız. 

El koyduğunuz şirketlerin paraları ile ihya ettiğiniz Sabah-ATV, Akit, Yeni Şafak, Star medya grupları da sizi de kurtaramaz.

Size bugün hukuksuz talimatları veren Erdoğan o gün, “Bana mı sormuş?” diyecek ve sizin için iş işten geçmiş olacak.    

Esasında kimin haydut, kimin masum olduğunu görmek isteyenler TMSF zorbalığına mukabil Boydak ailesini sabır ve metanetine bakabilir. 

Gülal’ın bu sözlerine ailenin cevabı ne olacak? diye merak ediyordum. 

MUSTAFA BOYDAK: BUGÜN ADALETSİZLİK YAPANLAR FAZLASIYLA YAZILACAK

Ağabeyi Hacı Boydak, kardeşi Memduh Boydak neredeyse 3,5 senedir mahpus olan ve kendisi de 7 yıl 6 ay hapse mahkûm edilen Mustafa Boydak şahsi Twitter hesabından bir tweet paylaştı. 

Boydak isim vermeden Gülal’a şöyle cevap verdi: “Güzel insanlarla akşam yemeği. Keyfimi bozdurmaya hiç niyetim yok. Bugün kardeşlerimi de ziyaret ettim. 12 Eylül nasıl yazılıyorsa, bugün adaletsizlik yapanlar ve alet olanlar fazlasıyla yazılacak. Bu yeter de artar bile. Gerisi hikâye. Rahat olun. Mal-mülk gelir.”

TMSF BAŞKANI MUHİDDİN GÜLAL KENDİSİ İLE ÇELİŞTİ

8 sektörde 34 şirketi bulunan Boydak Holding, sadece Kayseri’nin değil, Türkiye ekonomisinin medar-ı iftiharıdır. 

Boydak, TMSF’ye emanettir. Hukuk geri geldiğinde asıl sahiplerine eksiksiz iade edilmelidir.

Gülal’ın şu sözlerinin altını çizdim: "Bu şirketlerin ülkeye ekonomik katkısı var. Tedarikçileri, çalışanları var. Boydak Holding grip olsa Kayseri zatürre olur. Uğur Soğutma hapşırsa Nazilli grip olur. Bu şirketler milletin malı. İrtifa kaybı olmadan istihdam ve üretime katkı sağlayacağız.” 

Bu şirketler niye milletin malı oluyorlarmış? 

Millet, Boydak ya da Uğur’un sahibi Takmaklı aileleri ile birlikte mi sermaye koydu? 

Türkiye komünizme geçti de bizim mi haberimiz yok? 

AKP, Maliye’ye 44 milyar lira vergi borcu olan 100 şirketi niye müsadere etmiyor? 

Ya da 12 milyar dolar krediyi batırmış bir avuç enerji şirketine niye kayyım tayin edilmiyor? 

İSİM VE TİCARİ UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ GENEL KURUL ONAYINA TABİDİR

“Bu şirketlerin satışının olabilmesi için hukuki altyapı gerek. Boydak, Koza ve Aydınlı gibi durumu iyi olanları bu hukuki altyapıyla satamayız.” diyen Gülal diğer tarafta Boydak ismini değiştirmekten bahsedebiliyor. 

Bu sözleri bile yarın mahkemede aleyhine delil olarak kullanılabilir.  

Nasıl satış için hukuki altyapı mevcut değilse, genel kurul, yani imtiyazlı hisse sahiplerinin, gerçek sermayedarın onayını gerektiren bir değişiklik de TMSF tasarrufunda değildir. 

“Boydak” ismi ne silinebilir ne de değiştirilebilir.  
--------------------------------------
İletişim için e-posta adresim: [email protected]

<< Önceki Haber Ne hakla Boydak'ın ismini sileceksiniz! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER