Oda başkanı hesap yaptı: Taksi toplu taşımadan ucuz, tarifesi artmalı!

İstanbul'da taksi sorunu sürerken; Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'dan ilginç bir yorum geldi. Aksu, "Toplu taşımaya yoğunluktan binemeyenler, taksi toplu taşımadan ucuz olduğu için taksiye yöneliyor. Taksi tarifesi artmalı" dedi.

SHABER3.COM

İstanbul’daki taksi sorunu yurttaşların yaşamını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pek çok kişi gideceği yönü 'kısa mesafe' veya bazen de 'uzun mesafe' olduğu için taksicilere 'beğendiremezken', taksicilerin ilk tercihi ise yabancı turistler oluyor.

Tartışmalar sürerken, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'dan ilginç bir yorum geldi. Aksu, taksi ücret tarifelerini işaret ederek, "Toplu taşımaya yoğunluktan binemeyenler, taksi toplu taşımadan ucuz olduğu için taksiye yöneliyor. Taksi tarifesi artmalı" ifadesini kullandı.

"BİZ UCUZ KALDIK"
Yolcu sayısına bağlı olarak konuştuğunu belirten Eyüp Aksu, şöyle konuştu:

İstanbul'da taksimetre ücretleri toplu taşımaya oranla çok ucuz kaldı. İstanbul halkı yoğun saatlerde toplu ulaşımı yoğunluktan dolayı kullanamıyor. Bütün vatandaşlarımız, taksimetre ücretleri toplu taşımaya göre çok ucuz olduğu için herkes taksiyi tercih etmeye başladı. Bizim giderlerimize ise yüklü miktarda zam yapıldı, bu işi sürdürebilmemiz adına taksimetre ücretlerine zam yapılmasını talep ediyoruz. Biz toplu taşıma aracı değiliz, biz ucuz kaldık. En az yüzde 50 oranında zam talebimiz var. İstanbul'da trafik çok yoğun, bazen trafikte kilitlenip kalıyoruz.

"İBB'DEN YÜZDE 50 ZAM TALEP EDİYORUZ"
Bekleme, açılış ve kilometre ücretlerine en az yüzde 50 zam yapılmasını İBB'den talep ediyoruz. Örnek veriyorum, Şirinevler'den taksiye bindiğinizde İncirli'ye geldiğinizi düşünün toplu taşıma iki kişiden 24 lira alıyor, üç kişiden 36 lira alıyor. Biz ise taksilerde indi bin 28 lira alıyoruz. O mesafe 28 TL'yi geçmiyor. Düşünün üç kişi yolculuk yaptınız, bu yolculuğu toplu taşımayla yaparsanız 36 lira ödeyeceksiniz, taksi ile yaparsanız 28 lira ödeyeceksiniz. Taksi toplu taşımadan çok ucuz kaldı.


<< Önceki Haber Oda başkanı hesap yaptı: Taksi toplu taşımadan ucuz,... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER