Prof. Dr. Ceyhan’dan çocuk Korona vak'aları ilgili önemli açıklama

Türkiye'de çocuklarda yeni tip Koronavirüs (Covid-19) vak'alarının arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Ceyhan, birinci dalgada bunun görülmediğini belirterek, "23 vak'a kısa sürede sadece bizim merkezimizde oldu." ifadelerini kullandı.

SHABER3.COM

Kuzey Kore’de geçen hafta Çin’den geldiği ve ülkeye Koronavirüs (Covid-19) getireceği söylenen ‘sarı toz’ bulutu sebebiyle halka evlerinden çıkmama uyarısı yapıldı.

Hacettete Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, toz bulutu ile virüsün taşınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Ceyhan “O kadar uzun süre dış ortamlarda yaşamıyorlar; ama bakteriler için zaman zaman öne sürülür. Fakat hiç doğrulanmadı. Biz de bir ara, ‘Afrika’da çöllerden acaba menenjit mikrobu geliyor mu’ diye çalışmalar yaptık; ama göstermedi. Koronavirüsün tozla bir ülkeden bir başka ülkeye gitmesi mümkün değil. Günlerce süren bir iş bu. Örneğin virüsün Çin’den Kore’ye gitmesi için bayağı bir süre geçmesi lazım, canlı kalması mümkün değil zaten. Hava akımı ile özellikle damlacıkların havada daha uzak mesafelere gitmişliği gösterilmiş; ancak bir şehirden başka bir şehre gitmesi çok mümkün değil. Ancak normalde havada 1,5 metre mesafe giderken, örneğin havalandırma veya rüzgar varsa bunun 9-10 metre gidebildiği gösterilmiş en fazla. Onun dışında kilometrelerce gitmesi söz konusu değil” diye konuştu.

"HERKES ŞEMSİYE BULUNDURMAK ZORUNDA"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yağmur ile corona virüsün bir ilgisinin olup olmadığına ilişkin, “Yağmurun virüs ile çok direkt ilgisi yok; fakat maske ile var. Yağmurların başlamasıyla göreceğiz ki maskeleri taktığımızda maskeler ıslanacak. Şu anda kullandığımız cerrahi maskeler ıslandığı anda özelliğini yitiriyor. Onun için mutlaka tedbirleri alıp, hazırlıklı olmalıyız, herkes bir şemsiye bulundurmak zorunda. Yüzümüz ıslansa çok önemli değil; ama maske ıslandığında sürekli onu değiştirmek zorunda kalırız. Yağmurun olumsuz etkisi söyle düşünülebilir; insanlar kalabalık ve kapalı ortamlara girmek zorunda kalırlar, böyle bir negatif etkisi olabilir” ifadelerini kullandı.

"SALGINDA ÇOCUK VAK'A SAYILARI OLDUKÇA ARTTI"

Türkiye’de çocuklarda Korona vak'alarının arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Ceyhan, “Bakanlık 'vak'aların şu kadarı çocuk’ diye günlük paylaşmadığı için tam bilmiyoruz; ancak şunu biliyoruz, çocuk vak'aları oldukça arttı. Biz ilk dalgada neredeyse hiç görmedik; ancak kısa sürede sadece 23 tane bizim merkezimizin hastası oldu. Bu da toplumda çocuk vaka sayılarının oldukça arttığını gösteriyor. Çocuklar, evet daha hafif seyrediyor; ama milyonlarca çocuktan bahsediyorsak bunların içinde binlerce hastanelere yatan, yüzlerce yoğun bakım ihtiyacı olan, içinde de bir miktar kaybettiğimiz çocuk var. Çocuk vakalarının arttığını söyleyebilirim.” dedi.
<< Önceki Haber Prof. Dr. Ceyhan’dan çocuk Korona vak'aları ilgili önemli... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER