Rapora rağmen Fatih Belediye Başkanı Demir’e kalkan!

Fatih Belediyesi'nde Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlüklerle ilgili dönemin belediye başkanı Mustafa Demir hakkında ön inceleme bile yapılmadı.

SHABER3.COM

 
Fatih Belediyesi'ndeki Sayıştay raporuna da yansıyan usulsüzlüklere ilişkin yapılan suç duyurusunda dönemin belediye başkanı Mustafa Demir ön inceleme kapsamına bile alınmadı. Fatih Kaymakamlığı soruşturma izni vermedi. Sadece 4 müdürlük ön inceleme kapsamına alındı. Rapor sonucunda 2 müdürlük hakkında disiplin soruşturması yapılmasına karar verildi.

Cumhuriyet'in h aberine göre Fatih Belediyesi'nin CHP'li Meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu geçen nisan ayında 2017 yılı gelir giderlere ilişkin hesap kayıtlarını denetledi ve şerh düştü. Soylu dönemin belediye başkanı Mustafa Demir ve ilgili müdürler hakkında 'kamu zararına sebebiyet verme', 'görev ihmali' ve 'görevini kötüye kullanma' iddialarıyla suç duyurusunda bulundu. Dilekçesinde belediyenin luzümsuz harcamalar yaparak kamu zararı oluşturduğunu belirten

Soylu'nun bazı tespitleri şöyle:

"Mehter, kültür ve sanat, konser ve spor etkinlikleri organizasyon hizmet alım işine 11 milyon 490 bin TL harcandı.

Mühendis, mimar ve teknik hizmet alımı açık ihale bedeli olarak 4 milyon 835 bin TL ödendi. 'Diyarbakır Sur İlçe Belediye Başkanlığı'na 6 bin adet kolilenmiş erzak alımı ve TIR ile gönderilme işi ihale bedeli' olarak 326 bin 401 TL ödendi. İhale süreciyle ilgili ciddi eksiklikler var."

KAYMAKAMLIK SORUŞTURMA İZNİ VERMEDİ

Fatih Kaymakamlığı, Soylu'nun dilekçesi sonucunda geçen temmuz ayında Mustafa Demir hakkında soruşturma ve ön inceleme izni vermedi. Sadece Mali Hizmetler Müdürlüğü, İnsan Kaynakları ve Eğitimi Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü hakkında ön inceleme yaptı. İncelemenin sonunda ise 'konunun Mustafa Demir'le ilgili olmadığı, şikâyet edilen konularla ilgili resmi evrakta imzasının ve emrinin bulunmadığı, konunun ilgili müdürlükleri kapsadığı' sonucuna vardı. Kaymakamlık Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Mali Hizmetler Müdürlüğü hakkında görevlerini yürütürken dikkatsiz ve kusurlu bulundukları sonucuna vardı, disiplin soruşturması gerektirdiğini belirtti. Ancak 4 müdürlük hakkında da soruşturma izni vermedi.

KAMU DAVASI AÇILDI

Kaymakamlığın verdiği kararın iptali istemiyle üst kurumlara başvuran CHP'li Fazıl Uğur Soylu konuya ilişkin Cumhuriyet'e şunları söyledi:

"Soruşturma izni verilmeyen birim müdürleri ve şikâyete dahil edilmeyen eski Belediye Başkanı Mustafa Demir hakkında ön inceleme izni verilmeme kararına Bölge İdare Mahkemesi nezdinde  itiraz ederek Kaymakamlık tarafından İstanbul 1. İdare Dava Dairesi Başkanlığı'nda 4 müdürlük hakkında kamu davası açılması sağlanmıştır. Bizim muhatabımız ita amiri olan Belediye Başkanı’dır. 2011 yılından itibaren Sayıştay Başkanlığı'na gönderdiğim şikâyet ve inceleme gerektiğine dair dilekçeler neticesinde Fatih Belediyesi'nin 2017 yılı denetlenmesi sağlanmış olup Sayıştay raporunda belirtilen önemli eksiklerin ve usulsüzlüklerin neticesinde belediye yönetiminin ne gibi işlem yapacağı ve Sayıştay'ın bu konular hakkında savcılığa müracaat edip etmeyeceğini izleyeceğiz."
<< Önceki Haber Rapora rağmen Fatih Belediye Başkanı Demir’e kalkan! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER