Şanlıurfa Cezaevi'nde KHK'lı tutuklu akademisyen ile imamı kamerasız odada dövdüler

Şanlıurfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduru imam Abdurrahim Durğun ile akademisyen Musa Günay'ın gardiyanlar tarafından kameraların olmadığı boş bir darp edildikleri iddia edildi. Aileleri ve Şanlıurfa Barosu gardiyanlar hakkında suç duyurusunda bulunurken, savcılık konuyla ilgili soruşturma başlattı.

SHABER3.COM

Edinilen bilgilere göre, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleğinden ihraç edilen imam Abrurrahim Durğun ile akademisyen Musa Günay, tutuklu bulundukları Şanlıurfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bir grup gardiyan tarafından kameraların olmadığı bir odada feci şekilde dövüldü. 

Durğun'un aldığı darbeler nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ve  idrarını yapmakta güçlük çektiği belirtiliyor. 

GARDİYANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Şanlıurfa Barosu, Durğun ve Günay'ı darp ettikleri iddiasıyla cezaevi gardiyanları hakkında suç duyurusunda bulundu ve kamera kayıtlarının incelenmesini istedi. Durğun ile Günay'ın aileleri de Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurularını incelemeye alan Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.

CEZAEVİ İDARESİ HASTANEYE GÖTÜRMEDİ
Sputnik'e konuşan Abdullah Durğun'un eşi Kübra Durğun, yaşananları şöyle aktardı: "Kendisinin cumartesi günleri 10 dakikalık telefon görüş hakkı var. Geçen Cumartesi beni arayarak gardiyanlar tarafından çok kötü bir şekilde dövüldüğünü anlattı. Geçen Cuma görüşten koğuşa götürüldükleri sırada gardiyanlarla sözlü tartışma yaşamış ve ardından gardiyanlar onu koğuşundan alıp  kameraların çalışmadığı boş bir odaya atmışlar. Burada çok feci bir şekilde dövmüşler. Baş gardiyan da odada kendisini dövmüş." 

Durğun şöyle devam etti: "Karnına aldığı ağır darbeler nedeniyle idrarını dahi yapmakta zorlandığını söyledi. Vücudunun çeşitli yerlerinde de baya morluklar vardı. O bunları anlatıp avukatıma haber vermemi ve ilgili yerlere şikayet etmemi isteyince telefonu kestiler. Kendisi aldığı darbeler nedeniyle hastaneye götürülmek istediğini defalarca söylemiş ancak cezaevi onu hastaneye götürmemiş."

Cezaevinde Durğun ile görüşen Şanlıurfa Barosu İnsan Hakları Merkezi Komisyonu Üyesi Mustafa Vefa ise ailesinin kendilerine başvuru yapması üzerine cezaevine giderek Durğun ile görüştüklerini belirterek şöyle konuştu: "Abdurrahim Durğun, açık görüşten çıktıktan sonra nizami bir şekilde koğuşuna yürüyor. Arkadan bir gardiyan 'Yürüyün' diyor, diğeri ise 'Durun' diyor. Durğun da gardiyanlara 'Hanginizi dinleyelim?' diyerek tepki veriyor. Bunun üzerine bir gardiyan Durğun’u darp ediyor ve ardından koğuşa götürüyor. Sayımdan sonra dört gardiyan Durğun’u koğuşundan alıp kameraların olmadığı boş bir odaya götürüyor. İkisi kollarından tutuyor, diğer iki gardiyan da kendisini çok dövüyor. Gardiyanlar, şiddet uyguladığı sırada Sakıp adındaki başgardiyan içeri giriyor ve 'Ne oluyor burada?’ diyor."

"SENİ BURADA YATIRIR ÖLDÜRÜRÜM"

Vefa, "Durğun, başgardiyana kendisini dövdüklerini söylüyor, gardiyanları engelleyeceğini düşünürken, başgardiyanda her iki eliyle tokat atıp kafasını duvara vuruyor. 'Adam olacaksınız, seni burada yatırır öldürürüm’ diyor. Karnına vücudunun her yerine gelişi güzel tekme atıyorlar. Durğun’u koğuşa sürükleyerek getiriyorlar." dedi.

"TEPKİ GÖSTERİNCE MUSA'YI DA DÖVÜYORLAR"

Vefa şöyle devam etti: "Musa Günay "Ne yaptınız adama?" diyerek tepki gösterince bu kez Musa’yı götürüyorlar, aynı şekilde ona da şiddet uyguluyorlar. Her iki tutuklu daha sonra revire çıkmak istediklerini söylüyorlar. Revirdeki, doktor hemen hastaneye sevklerinin yapılmasını istiyor. Cezaevi idaresi ilk önce götürmemek için diretiyor, fakat daha sonra hastaneye sevklerini yapıyor. Her iki tutuklu şiddet gördüklerine dair rapor aldı. Cezaevini ziyaret ettiğimde Abdurrahim Durğun hastaneden getirilmişti. Üstündeki giysileri çıkarmasını istedim, vücudunun her yeri morluklar ve çürükler oluşmuştu. Yüzünde ve kafasında darp izleri vardı. Karnından aldığı darbeler sebebiyle idrarını yapmakta zorlandığını aktardı. Şiddet uygulayan görevliler hakkında Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Savcılık ailenin şikâyetini de aldı. Savcılığa yaptığımız başvuruda darp raporu ve kamera kayıtlarının incelenmesini istedik."

Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel ise, konunun yakın takipçisi olduklarını ve cezaevi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Şanlıurfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi yetkilileri ise açıklama yapmaktan kaçındı. 
<< Önceki Haber Şanlıurfa Cezaevi'nde KHK'lı tutuklu akademisyen ile... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER