Şimdi de "direkt ilaç verin, az test yapın" baskısı

Türkiye'de hekimlere test yapmak yerine ilaç tedavisini doğrudan başlat talimatı verildiği iddia ediliyor.

SHABER3.COM

Coronavirus vaka sayılarının az gösterilmesi için hekimlere daha az test yapmalarını ve tanı konulmadan ilaç yazılması için baskı yapıldığını öne sürüldü.

Başhekimler ve il sağlık müdürlükleri aracılığıyla hekimlere, “Covid- 19 polikliniğine bulaş korkusuyla gelenlere ve Covid-19 testi yapılmasına karşın henüz test sonucu çıkmamış yurttaşlarda hemen ‘hidroksiklorokin’ tedavisine başlayın” talimatı verildiği ve başhekimlerin whatsapp gruplarına çok sayıda buna yönelik mesaj yazdığı iddiası gündeme geldi. 

‘SAĞLIK BAKANI HAKKINDA GEREKLİ İŞLEMİN YAPILMASI GEREKİYOR’

Birgün Gazetesi'nden Burcu Cansu’ya değerlendirmelerde bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, hekim özerkliğine müdahale edildiğini belirterek: “Dünya Sağlık Örgütü, hidroksiklorokini tedavi rehberinden çıkardı ama Türkiye’de ciddi yan etkileri olduğu bilinen bu ilacı ısrarla kullanılmaya devam ediyor. Hangi ilacın verilmesi gerektiğine karar verecek olan hekimdir. Hekim özerkliğine müdahale ediliyor. Bu müdahalenin kaynağı Sağlık Bakanı. Sağlık Bakanı hakkında gerekli işlemin yapılması gerekiyor bu da üye olduğu tabip odası ve bizim üzerimize düşüyor” dedi.

‘İLAÇ VEREREK SALGIN BİTMEZ’

TTB Covid-19 İzleme Kurulu üyesi Doç. Dr. Osman Elbek de hasta yoğunluğunun artığına dikkat çekerek süreci şöyle özetledi: “Hekimin reçetesine müdahale kabul edilemez. Hekim olarak bulgular doğrultusunda ilaca başlıyorum. Bir kapanma sürecine gidilmezse tedavi ile salgını önlemek mümkün değil. Herkese ilaç vererek salgını önleyemeyiz.”

‘BAŞHEKİM YARDIMCISI HAKKINDA SORUŞTURMA’

Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, Bursa’da hekimlere baskı yapıldığı, tedavilerine ve reçetelerine karışıldığını belirtti. Türkkan, gereksiz ilaç yazmayı reddeden bir meslektaşlarının, başhekim yardımcısı tarafından tehdit edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Başhekim yardımcısı hekime bu ilacı kapıdan giren herkese yazmak zorunda olduğunu söylemiş. ‘Ben senin amirinim. Yazmak zorundasın. Yazmazsan hakkında işlem yaparım. Bunu Sağlık Müdürü böyle istiyor’ demiş. Konu üzerine Yönetim Kurulumuzun yaptığı olağanüstü toplantıda başhekim yardımcısı hakkında soruşturma açma kararı alındı. Soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için kişi ve yer bilgisi vermeyeceğiz.”
<< Önceki Haber Şimdi de "direkt ilaç verin, az test yapın" baskısı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER