'Türkiye angajman kurallarını hafifletti'

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin askeri angajman kurallarında değişiklik yaptığını ve bu kuralları hafiflettiğini yazdı. Ajans "Türkiye Suriye sınırındaki angajman kurallarında değişiklik yaparak NATO'nun uçuş politikası ile daha uyumlu hale getirdi." ifadelerini kullandı.

'Türkiye angajman kurallarını hafifletti'

Reuters, NATO müttefiklerinin Suriye sınırında yeterince gözlem uçuşu gerçekleştiremediği için Türkiye'nin angajman kurallarını hafiflettiğini iddia etti. 

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin askeri angajman kurallarında değişiklik yaparak, NATO müttefiklerine Suriye sınırında daha fazla gözlem uçuşu yapmasına izin verdiğini ileri sürdü.

Reuters'ın haberinde bu sayede NATO müttefiki ülkelerin IŞİD'e karşı daha fazla devriye uçuşu yapabileceği belirtildi.


Reuters'ın haberine göre İngiltere başta olmak üzere müttefik ülkeler Suriye sınırında angajman kuralları "çok sıkı" olduğu için IŞİD'e karşı yeterince devriye uçuşu yapamadıklarını Türkiye'ye iletti, bunun üzerine angajman kuralları gevşetildi.

Ajansa açıklama yapan bir yetkilinin şu ifadelerine yer verildi: "Bazı NATO ülkeleri, özellikle Britanya, angajman kuralları çok sıkı olduğu için Türkiye'nin Suriye sınırında yeterince gözlem uçuşu gerçekleştiremediğinden şikayet ediyordu."

"Görüşmeler sonucunda Türkiye Suriye sınırındaki angajman kurallarını biraz daha gevşeterek NATO'nun uçuş politikası ile uyumlu hale getirdi. Bu sayede NATO müttefikleri Suriye sınırında DEAŞ'a karşı daha fazla devriye uçuşu gerçekleştirebilecekler" diyen yetkili şöyle konuştu: "Görüşmelerden sonra, Türkiye angajman kurallarını hafifleterek NATO politikalarıyla uyumlu hale getirdi."

NATO'nun bu durum hakkında üç hafta önce bilgilendirildiğini söyleyen yetkili, koalisyon ülkelerinin henüz ek uçuşlar gerçekleştirmediğini belirtti. 

Angajman kurallarındaki değişikliğin yaklaşık üç hafta önce NATO'ya bildirildiğini belirten yetkili henüz müttefik ülkelerin devriye uçuşu gerçekleştirmediğini ekledi.
<< Önceki Haber 'Türkiye angajman kurallarını hafifletti' Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER