Ünlü sanatçı bile gitti... Ankara Anlaşması'yla İngiltere'ye yerleşenlerde patlama

İngiltere'de oturma ve iş kurma olanağı sağlayan Ankara Antlaşması'na Türkiye'den haftalık başvuru sayısı bini geçti.

SHABER3.COM

Brexit nedeniyle 31 Aralık'ta süresi bitecek olan Ankara Antlaşması başvurularını patlattı. İngiltere'de oturum ve iş kurma olanağı sağlayan antlaşmaya bazı günlerde 400'e kadar çıktığı belirtilen başvuru sayısı haftada bini aşıyor.

Sözcü'den Nuray Tarhan'ın haberine göre, İngiltere'de iş kurma ve yerleşim danışmanlığı hizmeti veren Plusture Kurucusu Enis Behar Menda, “Türkiye'de insanların ekonominin düzeleceği konusunda umutlarını kaybetmesi başvuruları artırdı. Çocuklarının ücretsiz iyi bir eğitim alacağını düşünen ailelerin sayısı çoğunlukta” dedi. Salgın nedeniyle başvuru kriterleri arasında yer alan meslek ve maddi kazançların kanıtlanabilir olmasının sıkıntı oluşturduğuna dikkat çeken Menda, şunları söyledi:

“Haziranda vize merkezlerinin açılması nedeniyle başvuru sayıları birden katlandı. Meslek konusu ve maddi kazançların kanıtlanabilir olması oldukça sıkıntı yaratıyor. İngiltere İçişleri Bakanlığı bilgi vermediği için başvuru sahipleri kişisel deneyimlerini paylaşarak yanlış bilgilerin hızla yayılmasına yol açtı. Binlerce kişi buna göre başvuru yaptı, yapmaya da devam ediyor. Bu nedenle ret oranı çok yükseldi.”

"Bir garsonun aylık geliri yaklaşık 1.728 pound"

İngiltere'de ortalama yıllık gelirin 30.420 pound olduğunu belirten Enis Behar Menda, “Saatte 8.72 pound asgari ücret alan bir garsonun aylık geliri yaklaşık 1.728 pound. Sağlık ve eğitim ücretsiz, dolaylı vergiler de yok. En pahalı şey kira. Londra'da oda fiyatı aylık 500 pound” dedi.

Eurovision Sanatçısı bile gitti

Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye yerleşen şarkıcı Sibel Tüzün, artık Londra'da yaşayacağını açıkladı. Tüzün "Çocuklarımla birlikte Londralı oldum" ifadelerini kullandı.
Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye yerleşen şarkıcı Sibel Tüzün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla artık Londra’da yaşayacağını duyurdu.

49 yaşındaki Tüzün, yayınladığı gönderide şu ifadeleri kullandı:

“Ben de Ağustos 2020 tarihinde Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye geldim ve çocuklarımla birlikte Londralı oldum. Banka, ev, okul, şirket işleri tamamlayınca sosyalleşmeye ancak fırsat bulabildim.”

Sibel Tüzün, 2006’da ‘Süperstar’ şarkısıyla Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti.
<< Önceki Haber Ünlü sanatçı bile gitti... Ankara Anlaşması'yla İngiltere'ye... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER