Uzayda bir yıl kalan astronotun kalbi küçüldü

Akademik dergi Circulation’da yayımlanan yeni bir araştırma, emekli NASA astronotunun kalbinin uzayda küçüldüğünü ortaya koydu. Astronot Scott Kelly, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kesintisiz şekilde 1 yıl görev yapmıştı.

SHABER3.COM

Akademik dergi Circulation’da yayımlanan yeni bir araştırma, uzayda aralıksız bir yıl görev yapan emekli NASA astronotunun kalbinin uzayda küçüldüğünü ortaya koydu. Bilim insanları, 2015 ve 2016 arasında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaklaşık bir yıl geçiren Scott Kelly'nin kalbindeki en büyük odacığın, kütlesinin dörtte birinden fazlasını kaybettiğini saptadı.
 
Bulgular, vücudun, onu sürekli aşağı doğru çeken yerçekimi etkisinin bulunmadığı ortamda geçirdiği dönüşümlere dikkat çekiyor. 
Öte yandan bilim insanları, küçülen kalbinin emekli astronot Kelly’nin sağlığı üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını söylüyor.

ABD’nin Teksas eyaletinde iç hastalıkları profesörü ve araştırmanın yazarı Dr. Benjamin D. Levine, "Kalbi düşük yer çekimine adapte oldu" dedi ve ekledi: "İşlevsizleşmedi veya kapasitesi kritik bir düzeye inmedi. Sadece makul bir şekilde formda kaldı."

Araştırmaya göre yerçekimsiz ortamda kalbin, kanı Dünya’daki gibi sert pompalaması gerekmiyor. Bu nedenle diğer kaslar gibi zindeliğini bir miktar kaybediyor. Bilim insanları Kelly’nin uzay istasyonunda neredeyse her gün egzersiz yaptığını ama kalbinin yine de küçüldüğünü ifade ediyor. Bu durumun gelecekteki insanlı Mars görevlerinde endişe yaratabileceği düşünülüyor.

Yeni araştırmanın ardındaki Dr. Levine ve meslektaşları, Kelly'nin kalbini, 2018'de Pasifik'i geçmeye çalışan uzun mesafe yüzücüsü Benoît Lecomte'un kalbiyle karşılaştırdı. Yüzme faaliyetinin Lecomte’un kalbini tersi yönde etkileyeceği düşünülüyordu. Ancak yüzücünün kalbinin, neredeyse Kelly'ninki kadar hızlı küçüldüğü görüldü. Dr. Levine, "Resmen şok oldum. Gerçekten kalbinin büyüyeceğini düşünmüştüm. Onun yaptığı, bir dizi egzersize bedel” diye konuştu.

Independent Türkçe'nin CNN International'a dayandırdığı haberine göre şu anda uzay istasyonundaki astronotlar Kelly'nin de uyguladığı egzersizlere bağlı kalıyor. Ancak gelecekteki Ay ve Mars görevlerinde kas ve kemik kaybını önlemek için egzersizlerin değişmesi gerekebilir.

<< Önceki Haber Uzayda bir yıl kalan astronotun kalbi küçüldü Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER