Muhammed Ali'nin o ailede yeri ayrı

Hatayın İskenderun İlçesi'nde yaşayan 76 yaşındaki Emel Hadduroğlu Ozan, 40 yıl önce çocuklarını tedavi ettiren dünyaca ünlü Müslüman boksör Muhammed Ali için gözyaşı döküp, dua ediyor.

Muhammed Ali'nin 'Koruman Var mı?' sorusuna verdiği efsane cevap

Video: Arşiv

Emel Hadduroğlu Ozan, akraba evliliği sonucu kan uyuşmazlığı hastalığıyla dünyaya gelen kızı Nilgün ve oğlu Camiz'i tedavi ettirmek için 1965'te işçi olarak Almanya'ya gitti. 

O dönem 2 yaşında olan Nilgün ve 3 yaşında oğlu Camiz'i, Alman hastanelerinde tedavi ettirmeye çalışan Ozan, efsanevi boksör Muhammed Ali'nin 1976'da maç için ülkeye geldiğini duyunca, onu görmek için Münih kentine gitti.

 Ozan, ünlü boksörün kaldığı otele gidip, hayranlarının arasında kucağında çocuklarıyla yardım istedi. Muhammed Ali, yanına çağırdığı anne ile çocuklarına Amerika'da tedavi sözü verdi.
UNLU BOKSOR MUHAMMED ALI'NIN YARDIM ETTIGI CAMIZ ILE NILGUN KARDESLER. FOTO:ISKENDERUN(HATAY), (<a href='/haberleri/DHA' class='textetiket' title='DHA haberleri'>DHA</a>)

ABD'DEN 2 PROFESÖR GÖNDERDİ

Gereken evrak hazırlanırken Nilgün hayatını kaybetti, Alman doktorlar da Camiz'in ABD'ye gitmesine gerek olmadığını, ameliyat edebileceklerini söyledi. 

Bunu öğrenen ünlü boksör Muhammed Ali, Almanya'da yapılan ameliyata ABD'li 2 profesör gönderdi. 

Ameliyat edilen Camiz, 32 yaşında Almanya'da öldü. Emel Hadduroğlu Ozan, oğlu Camiz'i de kaybedince İskenderun'a kesin dönüş yaptı.
HATAY'IN ISKENDERUN ILCESI'NDE YASAYAN EMEL HADDUROGLU OZAN, IKI COCUGUNA YARDIM EDEN UNLU BOKSOR MUHAMMED ALI VE KENDILERIYLE ILGILI GAZETEDE CIKAN HABER VE FOTOGRAFLARI GOSTERDI. FOTO: UFUK AKTUG/ISKENDERUN(HATAY), (DHA)

"BEN DE BABAYIM, SANA YARDIM EDECEĞİM"
UNLU BOKSOR MUHAMMED ALI'NIN EMEL HADDUROGLU OZAN'IN COCUKLARINA YARDIM EDECEGI SOZU, GAZETELERDE HABER OLMUSTU. FOTO: UFUK AKTUG/ISKENDERUN(HATAY), (DHA)
UNLU BOKSOR MUHAMMED ALI'NIN EMEL HADDUROGLU OZAN'IN COCUKLARINA YARDIM EDECEGI SOZU, GAZETELERDE HABER OLMUSTU. FOTO: UFUK AKTUG/ISKENDERUN(HATAY), (DHA)

Emel Hadduroğlu Ozan, yardım istediği Muhammed Ali'yle görüşmek için verdiği mücadele ve sonrasında yaşadıklarını da şöyle anlattı:

"Yıl 1976'dı Muhammed Ali'nin maçının olduğunu duyunca onu görmeye, konuşmaya gittim. Kendisi otelde pencereden görünüyordu. Kalabalığın arasından geçmek istiyordum bırakmadılar, ben de kendisine feryat ederek sesim duyurdum ve dikkatini çekmişim. Beni işaret ederek çağırdılar. Yanına gittik çocuklarımın hasta olduğunu ameliyat olmaları gerektiğini bunun için yardımını istedim. Bana, 'Ağlama. Ben de babayım, sana yardım edeceğim' dedi. Çocuklarıma sarıldı onları öptü, kucağına aldı. 'Üzülmeyin ben sizi götürüp tedavi edeceğim' dedi. Uçak biletlerini bekliyorduk o sıra Nilgün öldü. Oğlum Camiz için Amerika'ya götürüp tedavi ettirmek istedi. Almanya'daki doktorlar 'Biz burada tedavi ederiz' dediler. Bunun üzerine Muhammed Ali, profesörleri Almanya'ya gönderdi. Ameliyata 5 profesör girdi."

DHA
<< Önceki Haber Muhammed Ali'nin o ailede yeri ayrı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER