"Çocukları beslenme konusunda doğru bilinçlendirmeliyiz"


Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, çocukların beslenme konusunda doğru bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Doğru beslenme ve sporun hayat için olmazsa olmaz olduğunu kaydeden Yıldız, hayvansal gıdaların et, süt, yumurta, balığın olmadığı bir beslenme rejiminin düşünülemeyeceğini ifade etti. Mustafa Yıldız, şunları kaydetti: "Tabii ki sebze, meyve, tahıllarla, kuru yemişleri de unutmayacağız. İnsanlarda zeka hücreleri anne karnında doğuma kalan son 1/3 ile doğumdan sonraki ilk dokuz ayda oluşur. Proteinli gıdalar yani et, süt, yumurta, balık annenin beslenmesi için çok önemlidir. Diğer gıdalarda da protein mevcuttur. Fakat biyo yararlılığı hayvansal gıdalara göre düşüktür. Yani vücudun hayvansal proteinlerin dışındaki proteinden bitkisel proteinden faydalanma oranı düşüktür. Proteinler çocuklarımızın gerek kasları gerekse kemikleri içinde önemlidir. Proteinlerin yetersizliğinde kısa boylu, bodur bir nesil olarak hayatta devam ederiz. İlerleyen yaşlarda da proteinlere ve de içlerindeki vitamin ,mineral maddelere ihtiyacımız devam etmektedir. Bağışıklığımızı oluşturan antikorlarında yapı taşı proteindir. Derimizin de proteinlerden oluştuğunu unutmayalım."

Teknolojik gelişmelere paralel olarak artan gıda üretiminin insanlar tarafından kontrolsüz ve bilinçsiz bir şekilde tüketildiğini anlatan Yıldız, "Salgın bir şekilde obez bir toplum olmaya hızlı bir şekilde ilerliyoruz." diye konuştu. CİHAN
<< Önceki Haber "Çocukları beslenme konusunda doğru bilinçlendirmeliyiz" Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER