Ani ve şiddetli karın ağrısı safra yolu hastalığı belirtisi olabilir


Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal, ani ve şiddetli karın ağrılarının safra yolu hastalığının belirtisi olabileceğine dikkat çekti. Ünal, "Yemek sonrası bir anda ortaya çıkan şiddetli karın ağrıları, safra taşlarının habercisi olabiliyor. Karaciğerin ürettiği safrayı ince bağırsaklara taşımakla görevli safra yollarında oluşan veya safra kesesinden safra kanallarına düşen taşlar, tedavi edilmediği takdirde enfeksiyonlara ve sarılığa yol açabiliyor. Bu durum bazen hayati risk oluşturan tablolar ile karşımıza çıkabiliyor." diye vatandaşları uyardı.

Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Ünal, safra yollarında oluşan taşların sebep olduğu ciddi hastalıklar ve tedavi yöntemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Safra yolları karaciğerin içinde çok ince kılcal kanalcıklar olarak başladığını aktaran Ünal, "Bu kanalcıklar birbirleri ile birleştikten sonra tek kanal halinde karaciğerin altındaki safra kesesine bağlanır. Yemek yeme ile birlikte safra kesesi kasılarak içindeki depolanmış safrayı karaciğer dışında kalan safra kanalı aracılığı ile ince bağırsağa akmasını sağlayarak sindirime yardımcı olur. Bu sistem içerisinde herhangi bir kısımdaki aksaklık karaciğer, pankreas, safra yolları ve safra kesesini ilgilendiren problemler ve sarılık ile karşımıza çıkabilir." dedi.

"SARILIK VE KİLO KAYBI SAFRA YOLU KANSERİ HABERCİSİ OLABİLİR"

Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal, farklı şekillerde ortaya çıkan safra yolu hastalıkları olduğuna dikkat çekti. Safra kesesi ve safra yolu taşları en sık görülen hastalıkların başında geldiğini ifade eden Ünal, safra yolu taşları genellikle yemek sonrası aniden ortaya çıkan şiddetli karın ağrıları ile kendisini belli ettiğini kaydetti. Ünal, "Hastaların çoğu bu durumu mide ağrısı ile karıştırırlar, ancak mideye yönelik verilen tedavilerden fayda görmezler. Eğer taş safra kanallarına ilerlemiş ise idrar renginde koyulaşma ve sarılık, ağrıyı takip eden bulgular olmaktadır. Sarılık, karaciğer ve safra yolu hastalıklarının ilk belirtisi olabilir. Karın ağrısı yaşamadan sarılık ve kilo kaybı ile doktora başvuran hastalar safra yolu kanserleri akılda tutularak mutlaka ayrıntılı bir değerlendirmeden geçmelidir. Safra taşları ERCP yöntemiyle ameliyatsız temizlenebilir." tavsiyesinden bulundu.

Hakan Ümit Ünal, safra yollarında oluşan taşların, tıkanma veya daralmalara yol açarak karaciğerden gelen safranın akımının bozulmasına neden olabileceğinin altını çizdi. Ünal, açıklamalarını şöyle tamamladı: "Bu bozulma karaciğer fonksiyonlarını da bozarak sarılığa, 'kolanjit' adı verilen ciddi bir safra yolu enfeksiyon tablosuna ya da pankreas kanal ağzına doğru ilerleyerek pankreas kanalının tıkanmasına neden olarak pankreasın iltihaplanıp, ödemlenmesine neden olabilir. Bu tabloların neden olduğu ciddi hastalıklar ölüme kadar götüren sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle safra yollarında saptanan taş veya taşların safra kanalından mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. ERCP adı verilen endoskopik yöntemle hasta ameliyat edilmeden tedavi edilebilmektedir. ERCP, standart bir endoskopi işleminden farklı olarak, ağızdan girilerek safra ve pankreas kanalı hastalıklarının tedavisini amaçlar. Hasta endoskopi pozisyonunda masaya yatırılarak sedasyon işlemi yapıldıktan sonra 'duodenoskop' adı verilen özel endoskopi cihazı ile ağızdan girilerek işlem yapılır. Onikiparmak bağırsağında safra kanallarının açıldığı nokta bulunarak özel teknikler ile bu bölge genişletilerek safra yollarında akışı engelleyen taşlar temizlenmektedir. ERCP, safra yolu taşlarının tedavisi yanı sıra; iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin safra yollarında oluşturduğu tıkanma veya daralmaların açılmasında da kullanılmaktadır."
CİHAN
<< Önceki Haber Ani ve şiddetli karın ağrısı safra yolu hastalığı... Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER