Yeni liderden Türkiye'ye sıcak mesaj!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY) yapılan ''başkanlık'' seçimlerinde oyların yüzde 57,48'ini alan Anastasiadis, Kıbrıs Rumlarının yeni lideri oldu.

Yeni liderden Türkiye'ye sıcak mesaj!

Henüz resmi olmayan sonuçlara göre, muhafazakarların ve liberallerin oluşturduğu Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) adayı Nikos Anastasiadis, yüzde 57,48 oy oranıyla Kıbrıs Rumlarının 7. başkanı oldu. Anastasiadis'in rakibi AKEL adayı Stavros Malas ise yüzde 42,52 aldı.

Rum İçişleri Bakanlığı, GKRY'de bugün yapılan ikinci tur başkanlık seçimlerinde 545 bin 493 kayıtlı seçmenden 445 bin 9'unun (yüzde 81,58) oy kullandığını, geçerli oyların oranının ise yüzde 92,63 olarak belirlendiğini açıkladı.

28 Şubat'ta mecliste yapılacak özel oturumda, Dimitris Hristofyas'ın istifa etmesinin ardından 1 Mart'tan itibaren resmen göreve başlayacak yeni başkan daha sonra Rum  Meclisi'ne yeni başkan atayacak.

İşbirliği için Kıbrıs sorununun çözümü önkoşul

Yeni başkan Anastasiadis'in ele alması gereken konular arasında, AB'den alınacak mali yardımın sert kemer sıkma koşulları ve bahar aylarında başlaması beklenen Kıbrıs müzakereleri bulunuyor.

2004 yılında Annan Planı'na "evet" demesiyle bilinen Anastasiadis, yeni oluşturulacak hükümetin programında ülkenin içerisinde bulunduğu zor ekonomik durumu birinci sırada tutuyor. Kıbrıs'ta, gevşek bir federasyondan yana olduğunun sinyallerini veren Anastasiadis, çözüm arayışlarında  AB'nin yanısıra, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Rusya, Çin ve Fransa'nın da fiili katılımının sağlanması ve Rumların Annan Planını'na "hayır" demesinin gözardı edilmemesi gerektiğini ileri sürüyor. Kıbrıs'ta, Türk ve Rumların barış içerisinde birlikte yaşayabileceği görüşünü savunan Anastasiadis, Kıbrıs'ın dogalgaz boru hattının Türkiye'den geçmesi dahil Türkiye ile her alandaki işbirliği için, Kıbrıs sorununun çözümünü önkoşul olarak öne sürüyor.
 
Anastasiadis kimdir?

Nikos Anastasiadis, 27 Eylül 1946'da Limasol'a bağlı Pera Pedi'de doğdu. Yunanistan'da, Atina Kapodistriako Üniversitesi'nde hukuk okuyan Anastasiadis, Londra'da Üniversity College'de Deniz Hukuku ile ilgili lisanüstü çalışma yaptı. DİSİ'nin kurucu üyesi olan Anastasiadis, 1981'den bu yana yedi dönem milletvekili seçildi. Anastasiadis, Andri Mustakudi ile evli ve iki kızı var.

Anastasiadis'ten sıcak mesajlar

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Demokratik Seferberlik Partisi Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, partililere hitap eden Anastasiadis, Kıbrıs sorununa değindi. Anastasiadis, seçmenlerin büyük sevinç gösterileri arasında yaptığı konuşmasında, Kıbrıs sorununun bundan sonra sadece belirli kişilerin tekelinde olmayacağını, bu konuda toplumun birlikte karar vereceğini söyledi.

Daha sonra düzenlediği basın toplantısında da Kıbrıs sorununa değinen Anastasiadis, Kıbrıs'ta Rumların ve Türklerin kabul edebileceği bir çözüm arzuladığını kaydetti.''Şu anda Kıbrıslı Türk vatandaşlarıma hitap ediyorum'' diyen Anastasiadis şöyle devam etti:

''Barışa, dostluğa ve çağdaş bir vatana götürecek, tüm vatandaşların insan haklarına saygılı, herkes için gelişme ve refah beklentileri oluşturacak samimi bir Avrupai çözüm niyetimi ifade etmek istiyorum. Bugünden itibaren Kıbrısımız için yeni bir dönem başlıyor."

Konuşmasında, GKRY'nin içerisinde bulunduğu zor ekonomik duruma değinen Anastasiadis, ekonominin öncelikli konu olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta (Rum) şu anda kazanılması gereken en büyük iddianın, ülkenin kalkınma yörüngesine girmesi olduğunu söyledi.
<< Önceki Haber Yeni liderden Türkiye'ye sıcak mesaj! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER