En zengin 100 belli oldu, Murat Ülker ilk sırada


Ekonomi dergisi Forbes, Türkiye'nin en zengin 100 ismini açıkladı.

Açıklanan liseteye göre ilk sırayı 2,9 milyar dolar serveti ile Murat Ülker aldı. Onu 2,6 milyar dolar ile Hüsnü Özyeğin, 2,4 milyar dolar ile Ferit Şahenk ve 2,2 milyar dolar ile Semahat Arsel takip etti. Beşinciliği de 2 milyar dolar servet ile Erman Ilıcak, Müstafa Küçük, Rahmi Koç ve Şarık Tara paylaştı.

"En Zengin 100 Türk" ün açıklandığı listede çarpıcı değişiklikler dikkat çekti. Önceki yıllarda listenin zirvesinde kendisine yer bulan iş adamı Mehmet Emin Karamehmet, bu yıl dolar milyarderleri listesine giremedi. Listeye giremeyen bir diğer isim de Aydın Doğan oldu. Cihan'a özel açıklamalar yapan Forbes Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven, listenin tamamında ciddi düşüşler olduğuna dikkat çekti. Bu düşüşü borsadaki düşüş ve kur farkına bağlayan Güven şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yıl 11.cisini açıkladığımız dergimizde ilginç isimler ve haraketler var. Örneğin Mehmet Emin Karamehmet önceki yıllarda listenin zirvesinde olmasına rağmen bu yıl milyarderler arasında değil. Turkcell ve diğer işleriyle ilgili gelişmeler sonucunda 450 milyon dolarla listemize girebildi. Bu geçmiş yıllara kıyasla çok düşük bir rakam. Aydın Doğan da bu listede dolar milyarderleri arasında olmayanlardan. Doğan Ailesi, aile olarak dolar milyarderi durumundalar ama tek tek dolar milyarderi olarak listeye giren hiç bir üyesi yok."

TOPLAM SERVET 6 MİLYAR DOLAR AZALDI

Forbes Dergisi Editörü Nilgün Çavdar ise, toplam servet rakamında geçen seneye göre 6 milyar dolara yakın bir azalma olduğunu söyledi. Geçen yıl 33 Türk dolar milyarderi olduğunu kaydeden Çavdar, bu yıl sayının 31'e gerilediğini belirtti. Geçen seneye göre dolar milyarderliği ünvanını kaybeden 7 isim bulunduğunu vurgulayan Çavdar, "Buna karşın 5 yeni isim listeye girdi. Mustafa Küçük, Şefik Dizdar, Hamdi Akın yeni isimlerden bir kaçı. Ayrıca Limak'ın ortakları Sezai Bacaksız ve Nihat Özdemir de dolar milayrderi olarak listeye dönüş yaptı. Listede dolar milyarderleri arasında 5 tane kadın bulunuyor. Ayrıca bir tane de dolar milyarderliğine aday olan, kendi servetini yaratan kadın var." şeklinde konuştu.

CİHAN
<< Önceki Haber En zengin 100 belli oldu, Murat Ülker ilk sırada Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER