Dünyanın görmezden geldiği skandal görüntü!

Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar'da geçtiğimiz haftalarda Meikhtila kentinde Budistlerin, Müslümanları hedef aldıkları saldırıların vahşeti haritalara yansıdı.

Dünyanın görmezden geldiği skandal görüntü!

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) yayınladığı kentin uydu fotoğrafları Meikhtila'da nasıl bir katliamın yaşandığını gözler önüne serdi. İnsan Hakları İzleme Örgütü yaptığı açıklamada, Myanmar hükümetinin Meikhtila'da yaşananları araştırmasını, şiddete başvuranları da yargı önüne çıkarması çağrısında bulundu. Örgüt, Müslümanlara yönelik saldırıların önüne geçilebilmesi için hükümetin dokunulmazlıkları kaldırması, ayrımcılığı sonlandırması ve dini gruplar arasındaki hoşgörüye önem vermesi gerektiğine dikkat çekti. Örgüt, Meikhtila'da yaşanan şiddet olaylarında 40 kadar kişinin öldüğünü ve 61 kadar kişinin de yaralandığını açıkladı. 

828 BİNA TAMAMEN TAHRİP OLDU

Örgüt, Meikhtila'nın uydudan çekilen fotoğraflarının da yıkımın boyutlarını gözler önüne serdiğini açıkladı. Örgütün açıklamasına göre, Müslümanları hedef alan saldırılar sırasında 828 bina tamamen tahrip olurken, 35 bina da kısmen tahrip oldu. 24 hektarlık alanın tahrip olduğunu belirten örgüt, görüntülerin 2012'de yaşanan şiddet olaylarının bir benzerinin yaşandığını gösterdiğini belirtti. Örgütün Asya Direktörü Brad Adams, "Hükümet, Meikhtila'da yaşanan şiddet olaylarını ve polisin olayları durdurmadaki yetersizliğini araştırmalı. Geçen yıl yaşanan şiddet olaylarından ders çıkarması ve şiddeti önlemek için polis sayısını artırması gerekirdi." diye konuştu. İnsan Hakları İzleme Örgütü, BM İnsani Yardım Ofisi'nin tahminine göre Meikhtila'da yaşanan olaylar nedeniyle 12 bin insanın yerlerinden olduğunu tahmin ettiğini de belirtti. 
<< Önceki Haber Dünyanın görmezden geldiği skandal görüntü! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER