İsmini gizleyen AKP'li Guardian'a konuştu: Kaybedersek yeniden seçim yapılır

İngiliz The Guardian, AKP'nin meclis çoğunluğunu kaybetmesi halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimleri yenilemek için parlamentoyu feshedebileceğini yazdı. Gazete haberini, ismi açıklanmayan AKP yetkililerine dayandırdı.

SHABER3.COM

Türkiye’de 24 Haziran’da düzenlenecek erken seçimler dünya basınının da gündeminde. İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, seçimlere dair soru-cevap formatındaki haberinde, AKP’nin çoğunluğu kaybetmemesi halinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın meclisi feshedip yeni seçimlerin yolunu açabileceğini yazdı. Gazete bu iddiayı, ismi açıklanmayan AKP yetkililerine dayandırdı.

Seçimlerin başa baş gittiğini belirten The Guardian, “Erdoğan’ın başkanlığı kazanması ama parlamentoyu, geçen yıl kabul edilen anayasa değişikliklerini geri döndürmeyi vaat eden muhalefete kaybetmesi yönünde gerçek bir ihtimal var” ifadelerini kullandı. Haberde, son anayasa değişikliklerinin ardından cumhurbaşkanının parlamentoyu feshetme yetkisine sahip olduğu hatırlatılıp, “İktidar partisinin bazı yetkililerine göre Erdoğan tam olarak bunu yapabilir” denildi. The Guardian, böyle bir kararın ‘Erdoğan’ın partisine baştan alma şansı verir ama Türkiye’yi belirsizliğe sürükleyeceği’ yorumunu yaptı.

‘TÜRKİYE TARİHİNİN EN ÖNEMLİ SEÇİMİ’

The Guardian, “Bu seçimler neden önemli?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Bu oylamanın Türkiye’nin modern tarihindeki en önemli seçimler olduğu söylenebilir. Yeni cumhurbaşkanı, seçmenlerin geçen yılki anayasa referandumunda kılpayı onayladığı, geniş kapsamlı bir yürütme gücüne sahip olacak. Bu yetkiler arasında, kararname çıkarmak, kabinenin başkan yardımcılarının yanı sıra üst düzey yargıçları atamak da bulunuyor. Eğer kazanırsa, Erdoğan Türkiye’yi ve toplumunu önümüzdeki yıllarda da şekillendirmeye devam edecek.”

MUSTAFA ŞENTOP DA YENİ SEÇİM DEDİ

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop da bugün Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, cumhurbaşkanı ve Meclis çoğunluğunun ayrı partilerden olması durumunda 24 Haziran’dan sonra yürürlüğe girecek yeni siyasi sistemin çıkış yolunun ‘seçim yenileme’ olduğunu söyledi. Şentop bu durumda yaşanacak 'sıkıntı'yı, kendileri için 7 Haziran 2015’ten yenilenen 1 Kasım seçimlerine giden sürece benzetti.

<< Önceki Haber İsmini gizleyen AKP'li Guardian'a konuştu: Kaybedersek... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER