Görme ve işitme engelliler için eldiven

St. Petersburglu mucit Fyodor Belomoev, görme ve işitme kaybından şikayetçi olan insanlar için özel bir sensörlü eldiven icat etti. Eldiven sesleri Braille alfabesi (görme engelli alfabesi)’ne çevirip aynı zamanda metin yazarak mesaj alışveriş imkanı sağlıyor.

Görme ve işitme engelliler için eldiven

Belomoev, görme ve duyma kaybı olan insanların ortalama 35 yıl yaşadığını, modern dünya ile iletişim kurmanın çok maliyetli olduğu için dış dünya ile iletişimlerinin kesildiğini söyledi. Vesti’nin haberine göre Rus mucit geliştirdiği bu eldiveni yaklaşık 15 bin ruble gibi ucuz bir rakama mal ederek bu insanların topluma adapte olmasına katkı sağlayacağına inanıyor.

Eldiven, Supplex kumaştan ve parmaklar ile avuç içi gibi dokunma kısımları ise özel iletken bir kumaştan üretilirken eldivenin kontrol ünitesi ise saat takar gibi bileğin üzerine monte edildi. Kontrol ünitesinin üzerinde titreşim özelliği de bulunurken, aynı zamanda başka aletler ile bağlantı kurması ve şarj edilebilmesi için girişler bulunuyor.

Görmeyenlerin gözü, duymayanların kulağı olacak olan bu eldiven aynı zamanda Bluetooth üzerinden akıllı telefonlar ve Androit tabletler ile de bağlantı kurarak aletlere indirilen özel uygulama ile Braille alfabesi ile metin yazma imkanı sağlıyor ve yazılan metin sonrasında seslendiriliyor. 

<< Önceki Haber Görme ve işitme engelliler için eldiven Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER