Sindirimi düzenlemek için kayısı suyu


Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, sindirimi düzenlemek için günde bir bardak kayısı suyu içilmesinin uygun olacağını söyledi. İnanç, kayısı suyunun kabızlığa da iyi geldiğini vurguladı.

İnanç, kayısı suyu ve faydaları hakkında şu bilgileri verdi: "Mevsim değişiklikleriyle mevcut yeme düzeni değişiyor. Bununla birlikte hazımsızlık ve kabızlık sorunları artıyor. Sindirim sisteminde oluşan sıkıntıların giderilmesi için bol sıvı tüketilmesi gerekiyor. Mevsimsel değişikler, düzensiz beslenme alışkanlıkları sindirim sistemini oldukça zorlar. Bu zorlama da önemli sıkıntılara neden olur. Bunların en belirgini halk arasında kabızlık olarak bilinen rahatsızlıktır. Kayısı bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkili olan bir çeşit posa olan selüloz ve pektin içermektedir. Bu nedenle kabızlığın giderilmesi için her gün bir bardak kayısı suyu içilmesi yararlı olmaktadır."

Bir bardak kayısı suyu ile vücudun günlük ihtiyaç duyduğu A vitamininin yaklaşık yarısının karşılandığını ifade eden İnanç, kayısı ve kayısı suyunun içerdiği A vitamininin yanı sıra, C vitamini ile de bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkat çekti.
CİHAN
<< Önceki Haber Sindirimi düzenlemek için kayısı suyu Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER