Su ve Vicdan Nöbeti'nde 45'inci gün...

Maden inşaatında çalışan 20'den fazla yerli şirketin isimleri belli olunca sosyal medyadan paylaşılacak.

SHABER3.COM

Kaz Dağları'nda kurulmak istenen altın madenine karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’nde bugün şantiyeye giden iş makinelerinin önü kesilerek, “Tek su kaynağı siyanürle dolacak” uyarısı yapıldı. 
 
Kanada merkezli Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından kurulmak istenen altın madenine karşı bölgede yaşayan yurttaşların başlattığı Su ve Vicdan Nöbeti 45'inci gününde devam ediyor. Bugünkü nöbete, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çanakkale İl Örgütü, Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Artvin Çevre Derneği ve Tarım Orkam-Sen üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Nöbetin devam ettiği alana "Kaz Dağları'nın üstü altından değerlidir, geldikleri gibi giderler" ve "Kazanacağız" pankartları asıldı.
 
Yerli şirketin isimleri netleştirildiğinde sosyal medyadan paylaşılacak

Otoyolun altın madeni şantiyesine giden çıkışta, beton mikseri, kamyon ve kamyonet gibi iş makinalarının önü kesilerek, burada açıklama yapıldı. Su ve Vicdan Nöbeti eylemcisi Serkan Kabak yaptığı açıklamada, “Bundan sonra Alamos Gold ve yerli iş birlikçisi Doğu Biga Madencilik olmak üzere tüm yerli şirketleri taşeronları tek tek teşhir edeceğiz” dedi. Kabak, altın madeni inşaatında çalışan 20'yi aşkın yerli şirketin isimlerini netleştirdiklerinde sosyal medya hesaplarından paylaşacaklarını söyledi. 
 
Şantiye kapısına kadar giden Su ve Vicdan Nöbeti eylemcileri, burada sık sık "6'ncı şirket Kirazlı'yı terk et" ve "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları attı. Şantiye kapısında ziyarete gelenlere tekrar seslenen Serkan Kabak, altın arama faaliyetleri başladığında bölgenin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın siyanür maddesiyle dolacağını ve çeşmelerinden zehir akacağını belirtti. Ardından tekrar nöbet alanına dönen yurttaşlar nöbetlerine devam etti.
 
Nöbete dönüşümlü katılım

Tarım ve Orman Çalışanları Sendikası (Tarım Orkam-Sen) üyeleri, bugün çadır kurarak nöbete katıldı. Öte yandan bundan sonra siyasi partiler, sendikalar, odalar, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri dönüşümlü olarak nöbet tutacak. (MA)
<< Önceki Haber Su ve Vicdan Nöbeti'nde 45'inci gün... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER