BM: IŞİD yeniden canlanıyor

Suriye ve Irak'taki Kürt bölgelerinde son günlerde yaşanan kimi saldırıların arkasından IŞİD çıktı. Mahmur civarında da zaman zaman örgütün saldırılarda bulunduğuyla ilgili haberler geliyor.

SHABER3.COMGerek Irak gerekse de Suriye'deki Kürt güçler, koronavirüs pandemisini fırsat bulan IŞİD'in yeniden toparlandığını, saldırılarını artırdığıyla ilgili kaygı içeren kimi açıklamalarda bulunuyordu. 

Benzer bir kaygı ve açıklama BM'den de geldi. 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, bütün dünyanın korona kriziyle mücadele ettiği şu dönemde IŞİD ve diğer terör örgütlerinin ve gruplarının Suriye’de yeniden yapılanmaya gittiğini açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, kuruluşun Cenevre'deki merkezinde yaptığı açıklamada, bölgedeki durumu saatli bir bombaya benzetti ve bunun asla dikkatten kaçmaması gerektiğine vurgu yaptı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, sadece Nisan ayında örgütlerin kendi yaptığı patlayıcılarla düzenlediği saldırılarda 35 sivilin hayatını kaybettiğini tespit ettiklerini duyurdu.

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Mart ayında ise bu rakamın yedi olduğu bildirildi.

Saldırıların çoğunun, Türk ordusu ile müttefiki grupların ve Kürtlerin baskın olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolündeki kuzey ve doğu bölgelerinde düzenlendiği açıklandı.

28 Nisan’da Afrin’de bir pazara bomba yerleştirilen bir yakıt tankeriyle düzenlenen saldırıda 29’u sivil 51 kişi hayatını kaybetti.

Şam hükümetinin kontrol ettiği güneyde ise Mart başından beri 17 sivilin öldüğü bildiriliyor. 4 Nisan’da da Dara’da düzenlenen saldırıda 9 polis yaşamını yitirmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Türkiye ile Rusya'nın İdlib ve çevresi için kararlaştırdığı ve Mart ayında yürürlüğe giren ateşkese büyük ölçüde uyulduğunu açıkladı. Kuruluş, bütün dünyanın koronavirüs ile mücadeleye odaklandığı son haftalarda ise özellikle belirlenmiş hedeflere yönelik saldırıların arttığını duyurdu. Komiserlik, bunu bölgedeki grupların yeniden yapılanmasıyla bağlantılı olduğu yorumunu yapıyor.

Suriye’de 2011 yılında Şam hükümetini protestoyla başlayan olaylar Ortadoğu’da büyük bir savaşa dönüştü. İnsan hakları kuruluşları, savaşta şimdiye kadar 500 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini bildiriyor.
<< Önceki Haber BM: IŞİD yeniden canlanıyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER